Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklara Karşı Orta Doğu’dan Dijital Müdahale

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklara Karşı Orta Doğu’dan Dijital Müdahale
Kubilay Han Uluerim

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından desteklenip Belçika’da geliştirilen bir mobil uygulama, Ocak sonundan itibaren Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) kullanılmaya başlanacak. BAE Sağlık Bakanlığı tarafından yaygınlaştırılmaya çalışılan uygulama, bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı önlem için kullanılacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Abdülrahman el Rand, Şarika ve Acman’daki sağlık kurumlarında bulunan hastaların e-Timenan adlı mobil uygulamayı kullanacak ilk kişiler olduğunu söylüyor.

Bu mobil uygulama sağlık sektörünün 4p’si olan “predictive (öngörücü), preventive (önleyici), personalised (kişiselleştirilmiş) ve participatory (katılımcı)” kavramları üzerinden giderek halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Resmi açıklamaya göre şu anda sistemde sağlıkla ilgili 38 standart soru bulunuyor ve her gün yenisi ekleniyor. Kullanıcı kişiler bu soruları cevaplayarak doğru bildiği yanlışları düzeltiyor, bilgi dağarcığını genişletiyor.  

Belçika’da yapılan deneyler sırasında bu uygulama sayesinde kardiovasküler hastalıkların 1 yıl içerisinde %25 azaldığı ve 2011’den beri bulaşıcı olmayan hastalıklarda %97 azalma gözlendiği de yetkililerin açıkladığı bilgiler arasında.

 

Kaynak:

Submit a Comment