Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Ülkelerinin E-Sağlık Yatırımlarını Değerlendirdi

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Ülkelerinin E-Sağlık Yatırımlarını Değerlendirdi
Kubilay Han Uluerim

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Birliği ülkelerinin e-sağlık alanına daha çok kaynak harcamasını istiyor ve bunun hastaları dijitale teşvik ederek yeniliklere neden olacağını söylüyor.

WHO tarafından yayımlanan rapora göre,  sağlık hizmetleri eşitsizliği ve insan merkezli hizmetle ilgili AB ilkelerini yerine getirme açısından, e-sağlık alanında daha fazla yatırım yapılması, Avrupa için çok önemli.  

E-sağlık, bildiğiniz gibi dijital teknolojiler sayesinde sağlık hizmeti ve bilgi vermek için kullanılıyor. Elektronik kayıtlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve big data analizlerinin toplanması gibi pek çok farklı alanlardan oluşuyor. “E-sağlık hayat kurtarıyor ve tasarruf yapmamızı sağlıyor; lakin, pek çok ilham veren gelişmeye rağmen bu rapor gösteriyor ki, e-sağlık hâlâ bölgenin tamamında eşit olarak benimsenmiş değil. 2020’deki ilkelerin yerine getirilmesi için çok daha fazla yatırım gerekiyor.” diyor WHO Avrupa Bölgesel Yöneticisi Zsuzsanna Jakab.

Avrupa ülkelerinin %93’ü, e-sağlık programları için kamusal fon toplamayı onaylarken, bu ülkelerin %80’i, hastaların elektronik verilerinin korunması için bir düzenleme yapmış durumda. Ülkelerin %81’i, sağlık hizmeti veren kurumların sosyal medyada tanıtım ve tutundurma mesajları kullanmasına izin verirken, hiçbirinin sosyal medya kullanımıyla ilgili bir kanunu yok.

Submit a Comment