Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cilt Kanseri Analizi Yapan İlk Resmi Mobil Uygulama: SkinVision

Cilt Kanseri Analizi Yapan İlk Resmi Mobil Uygulama: SkinVision
Kubilay Han Uluerim

SkinVision, ilk resmi cilt kanseri analiz uygulamasını hizmete sundu. Bu uygulama benleri ve diğer cilt sorunlarını analiz edebilen birtakım aygıtlara sahip ve şimdilik: melanom, bazal hücreli epitelyoma ve skuamöz hücreli karsinoma gibi yaygın kanser türlerini tanımlayabiliyor.

Yetkililerin belirttiğine göre cilt kanseri Birleşik Krallık’taki en yaygın kanser türü ve her yıl 2500 kişinin olümüne neden oluyor. Bu da günde 7 ölüm demektir. En ölümcül cilt kanseri melanom vakaları ise gittikçe artıyor. Öyle ki 1970’den beri kadınlar arasında 4, erkekler arasında ise 7 kat artış olduğu söyleniyor.

Belirtilene göre bu uygulama fraktal geometri içeren bir matematik formülüyle risk analizi yapan şimdiye kadarki ilk yazılım. Temel olarak uygulamanın algoritması dokuların farklı büyüme modellerini ortaya çıkarmak için ciltteki doku bozukluklarının fraktal boyutlarını hesaplayarak yapısal bir harita çıkarıyor. Bu da anlık olarak risk değerlendirmesi yapmaya olanak sağlıyor.

SkinVision-App

Google Play ve App Store‘da bulunan SkinVision uygulamasının melanom tespitinde %88 başarı oranına sahip olması tahmin edebileceğiniz gibi bu yazılımı geleneksel genel pratisyen muayeneleri için yardımcı bir aygıt hâline getiriyor.

“Hastalarla ve sağlık sistemleriyle beraber çalışarak cilt kanseri hakkında farkındalık yaratabileceğimiz Birleşik Krallık’ta SkinVision’ı hizmete sunmaktan oldukça memnunuz. SkinVision uygulaması düzenli bir şekilde ciltteki benleri kontrol ve takip etmeyi sağlamak için sürekli gelişen teknolojileri kullanıyor, hastaların zamanında doktor ziyareti yapmasına olanak sağlıyor. Cilt kanseri riskinin sürekli arttığı Birleşik Krallık gibi bir ülkede insanların ciltlerinin farkında olması artık daha da önemli.”

– SkinVision CEO’su Dick Uyttewaal

Submit a Comment