Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple’dan Otizm, Epilepsi ve Melanom ile İlgili Yeni ResearchKit Araştırması!

Apple’dan Otizm, Epilepsi ve Melanom ile İlgili Yeni ResearchKit Araştırması!
Nihal Yormaz

Duke Üniversitesi, Johns Hopkins ve Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nden araştırmacılar, Apple Researchkit aracılığıyla yeni tıbbi araştırmalar başlattılar.

Apple, ResearchKit’in otizm, epilepsi ve melanom üzerine yeni araştırma çalışmaları yapılmasını sağladığını duyurdu. Researchkit, iPhone’u tıbbi araştırmalar için güçlü bir araca dönüştürmek amacıyla bir süredir doktorlar, bilim insanları ve diğer araştırmacılar ile ortak bir şekilde çalışımalar yürütüyor. iPhone uygulamalarını kullanarak yapılan çalışmalar, katılımcılardan daha sık ve daha doğru veriler toplanmasına yardımcı oluyor.

ResearchKit kullanılarak yapılan yeni araştıma çalışmaları ise şöyle:

Otizm: 

Duke Üniversitesi ve Duke Medicine iş birliği ile otizm ve diğer gelişim sorunları hakkında endişeleri olan ailelere yardım amacıyla “Otizm ve Ötesi” adlı bir çalışma başlatılıyor. Duke araştırma ekibi yaptığı çalışmalarda iPhone’da ön kameranın gelişim sorunlarının belirtilerinin çok daha küçük yaşlarda saptanması için kullanılıp kullanılamayacağı üzerinde duruyor. Uygulamada, çocuğun iPhone’da gösterilen videolara verdiği tepkileri ölçmek için yeni duygu algılama algoritmaları kullanılıyor. Bu çalışmada Duke, Çin’deki Pekin Üniversitesi ve diğer uluslararası partnerlerle de birlikte çalışıyor.

Epilepsi:

EpiWatch uygulaması ResearchKit kullanılarak Apple Watch’la yapılacak Johns Hopkins tarafından geliştirilen bir çalışma. Bu çalışmanın amacı, Apple Watch’taki takılabilir sensörlerin krizlerin başlamasını ve süresini saptayıp saptayamayacağını test etmek. çalışmanın ilk aşamasında, araştırmacılar hastaların, krizlerinin dijital imzasını kaydederek sevdikleri birine uyarı göndermek üzere ivmeölçer ve kalp atış hızı verilerini kaydetmesini sağlayan özel Watch uygulamasını tetiklemesi için tek dokunuşta erişebilecekleri, Apple Watch’taki özel bir komplikasyonu kullanacak.

Melanom:

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi, iPhone’da çekilen dijital görüntülerin, vücuttaki ben büyümelerinin ve melanom risklerinin tespit edilebilmesi için kullanılıp kullanılamayacağını ve ben büyüklüğünün zaman içinde fotoğraflanarak ve ölçülerek kişilerin cilt sağlığını daha iyi yönetmelerine yardımcı olunup olunamayacağını araştırıyor. Araştırmanın katılımcıları bendeki değişiklikleri belgelemek ve bunları doğrudan hekimlerle paylaşabilmeyi amaçlıyor.

Submit a Comment