Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Deri Kanserlerinin Erken Teşhisinde Mobil Uygulamalar

Deri Kanserlerinin Erken Teşhisinde Mobil Uygulamalar
Alperen Sözen

Deri kanseri ABD’deki kanser vakalarının neredeyse yarısını oluşturuyor. Dijital sağlık sektöründe yer alan uygulamaların, erken teşhis için kurgulanması belki de deri kanserlerinin önceden tahmin edilmesini sağlayabilir.

Akıllı telefon uygulamalarının çağına geldiğimiz bu günlerde, deri kanserine yönelik erken teşhis kabiliyetine sahip olduğunu belirten pek çok uygulama var. Peki ama bu uygulamalar ne kadar etkili?

2012 yılında Medical News Today UMSkinCheck adlı uygulamanın çalışmalarına başlandığı yönünde bir haber yayımlamıştı. Bu uygulama şu anda iPhone Apple Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulama, kullanıcılara derilerini nasıl kontrol etmeleri gerektiğiyle ilgili bilgi veriyor. Kullanıcılar, şüphelendikleri lezyonların ya da benlerin fotoğraflarını çekip uygulamaya yükledikten sonra, uygulama bu fotoğrafları değerlendiriyor. Uygulama ayrıca, herhangi bir deri değişikliğine karşı zaman zaman kullanıcıları uyararak kontrole gitmeleri gerektiğini hatırlatıyor.

screen568x568

Geçen yıl duyurulan Mole Detective isimli uygulama da Google Play Store‘dan indirilebiliyor. Uygulama, yüklenen fotoğrafları dermatologların kullandığı ABCDE yöntemi ile değerlendiriyor. İnsanların deri kanseri risklerini benlerinin özelliklerine göre belirleyen uygulama, geri bildirimde bulunarak kullanıcıları uyarıyor.

mole

Pazara yeni düşen uygulamalardan biri SkinVision, benleri ve lezyonları değerlendirmek için kesirsel geometri adı verilen bir matematik teorisini kullanıyor. Üreticiler arasında bu teori ilk kez bu uygulamada kullanıldı.

Sektör, deri kanserine yönelik uygulamalarda çalışmaya devam ediyor. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology’de geçen yıl yayımlanan bir araştırmaya göre SkinVision melanomayı teşhis etmede %81 doğruluk payıyla başarılı oldu. Uygulama ayrıca hassasiyette %73 ve kesinlikte %83 güven aralığında kaldı.

Uzmanlara göre, deri kanserlerinin teşhisinde uygulamalara tam anlamıyla güvenmemiz şu an için mümkün değil. Gelecekte teknolojinin ilerlemesiyle, daha kesin teşhisler yapabilen uygulamaların ise önü oldukça açık olacak.

Submit a Comment