Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Genetik Mutasyonu Tespit Edebilen Cihaz Geliştirildi

Genetik Mutasyonu Tespit Edebilen Cihaz Geliştirildi
Sonat Çakmak

Araştırmacılar genetik mutasyonu saptayabilen elle tutulabilir büyüklükte bir cihaz geliştirdi. CRISPR teknolojisinden yardım alan bu cihaz, mutasyonu dakikalar içinde tespit edebiliyor.

Genetik mutasyonlar, genetik hastalıklara sebep olabiliyor veya ilaçların insan vücudu üstündeki etkilerini değiştirebiliyor. Özellikle atom bombaları, nükleer santral patlamaları gibi olayların; canlı genetiği üzerinde ölümcül olabilecek genetik hastalıklara sebep olabilecek mutasyonlara sebep olduğu kanıtlandı. Bu konuda bir süredir çalışmalarını sürdüren Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve Claremont Kolejleri Keck Lisansüstü Enstitüsü araştırmacıları; genetik mutasyonları dakikalar içinde saptayabilen, el ile tutulabilir bir cihaz geliştirdi.

Araştırmacıların “CRISPR-Chip” adını verdiği cihaz; saflaştırılmış DNA örneği üzerinde CRISPR aracılığıyla genetik arama gerçekleştiriyor ve grafen transistör aracılığıyla da aramanın sonuçlarını dakikalar içinde rapor ediyor. Araştırma takımı; CRISPR-Chip’i, Duchenne Kas Distrofisi* hastalarından kan örneği alarak test etti. Yapılan testin sonucunda; cihaz, hastalık ile ilintili iki genetik mutasyon keşfetti.

*Duchenne Kas Distrofisi X kromozomuna bağlı kalıtsal bir kas hastalığıdır.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment