Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

CRISPR ile “Tasarım İnsan” Bilim Kurgu Değil

CRISPR ile “Tasarım İnsan” Bilim Kurgu Değil
Özge Uçar

Girişimci ve Fütürist Juan Enriquez’e göre: DNA’mız üzerinde değişiklik yapmamıza imkân tanıyan biyoteknolojik yöntemler sayesinde gelecekte doğadaki organizmaları, vücutlarımızı ve beyinlerimizi yeniden tasarlamamız mümkün olacak.

Kendiniz için istediğiniz vücudu tasarlayabildiğiniz bir dünya düşünün. Bu dünyada, sadece vücutlarımızı değil; bitkileri, hayvanları ve geri kalan tüm organizmaları değiştirip yeniden yaratmak mümkün.  Kulağa bilim kurgu gibi gelebilir ama Harvard Business School’da Yaşam Bilimleri Projesi’nin kurucu direktörü Juan Enriquez, genomun çeşitli kısımlarına ekleme, çıkarma ya da DNA diziliminde değişim yapmalarına olanak tanıyan özgün bir teknoloji olan CRISPR sayesinde bunun mümkün olduğunu söylüyor.

Bitkilerin ve hayvanların, DNA dizilimlerinde yapılan değişiklikler sonucu daha önce yaşamını sürdüremeyecekleri yerlerde yaşayabildiğini söyleyen Enriquez, “İnsanlık kendi evrim sürecini oluşturabilir” diyor.  Ancak, Enriquez’e göre CRISPR ile yapabileceklerimiz bunlarla da sınırlı değil. Gelecekte, bu teknolojiyi kullanarak beyinlerimizi de yeniden tasarlayabileceğiz.

Beyninize anı ekleyebildiğinizi, çıkarabildiğinizi ya da mevcut anılarınız üzerinde düzenlemeler yapabildiğinizi düşünün. Anılar, hatıralardan fazlasıdır. Anılarımız bize kim olduğumuzu söyler. Peki, anıları değiştirip yeniden yazma gücüne sahip olduğumuzda ne olacak? Hala kendimiz olacak mıyız? Hala insan olacak mıyız? Günümüzde bu soruların net cevaplarını vermek mümkün değil.

Kaynak : Futurism

Submit a Comment