Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Deri Kanseri ve Mobil Uygulamaları Hakkında

Deri Kanseri ve Mobil Uygulamaları Hakkında
Melis Avcı
  • 14 May 2013 15:14
  • http://tekdozdijital.com

Amerika’da her yıl 2 milyonun üzerinde deri kanseri tanısı konulmaktadır. Bu nedenle; düzenli olarak yapılan dermatolojik muayene ve kontrol önem taşımaktadır. Skin Scan isimli ben analiz programı; benlerin düşük, orta veya yüksek risk özelliklerini göstermektedir. Burada, öncelikle benin fotoğrafı çekilip, daha sonra cep telefonuna yüklenmektedir ve Skin Scan ile analiz yapılmaktadır. Normal tipe uymayan bir özellik görüldüğünde dermatoloğa yönlendirilmektedir. Her bir çekim için bir yükleme ücreti ödenmektedir.

Doctormole programı, şüpheli benleri fotoğraflayarak, ileriki dönemlerde değişimlerini göstermektedir. Analiz yaparak risk hakkında bilgi vermektedir.

Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan UMSkinCheck programı bir mobil uygulamadır. Bu uygulama da baştan ayağa 23 fotoğrafın çekilerek depolanması ve karşılaştırma fırsatı veren, kendi kendine kontrol sistemidir. Deri kanseri riski taşıyan kişilerin uygulayabileceği bir programdır. Deri lezyonlarından otomatik fotoğraf analizi yapan bu tarz programların düşük, orta, yüksek risk olarak adlandırmasının eğitimsiz kullanıcılar tarafından yanlış bir değerlendirmeye yol açabileceği riski de unutulmaması gerekmektedir.

Kaynak: http://journal.turkderm.org.tr/jvi.aspx?pdir=turkderm&plng=tur&un=TURKDERM-10438&look4

Submit a Comment