Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Glass ve MedRef Uygulaması

Google Glass ve MedRef Uygulaması
Buğrahan Ceylan

Google, yeni oyuncağı Glass’ı çıkardı ve şimdiden pek çok uygulama Google Glass için geliştirilmeye başlandı bile. Bu uygulamalardan bir tanesi ise MedRef. Uygulama sayesinde, Glass aracılığıyla hastalar için dosya oluşturabiliyor, bu dosyalara fotoğraf ve ses notları da ekleyebiliyorsunuz. Böylece hasta takip sistemi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

MedRef Glass uygulamasının asıl kullanışlı olabilecek özelliği ise, fotoğraflar üzerinde yüz tanıması yapabilmesi. Hasta, dosya oluşturmak amacıyla fotoğrafını çekerek bulut sistemine yüklüyor ve sağlık kuruluşları bu bulut sunucuları kullanarak gerekli bilgiyi edinebiliyorlar. Tüm bu işlemler şu an için Glass’ın bilgisayara bağlanmasını gerektiriyor ama uygulamanın daha da geliştirilmesi ile Glass’ın çok daha üstün yeteneklere sahip olabileceği aşikâr.

Aşağıdaki videoda, MedRef uygulamasının nasıl çalıştığı ile ilgili bir fikir edinebilirsiniz. Yüz tanıma sistemine çok az kişi kaydedilmiş olsa da Glass’ın bu fotoğrafları %100 tanıyamama ihtimali de mevcut. Daha güçlü donanım ve geliştirmeyle eksiklerin kapatılarak sağlık sektöründe eşi benzeri görülmemiş yeniliklerin Google Glass ve uygulamaları sayesinde gelmesi bekleniyor. Bu sayede sağlık çalışanlarının özellikle zaman konusunda oldukça kazançlı olmaları ve böylece hastalarına daha fazla vakit ayırabilmeleri sağlanabilir.

Submit a Comment