Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

KoloPol Yazılımı, Kolorektal Kanserin Erken Teşhisini Kolaylaştıracak

KoloPol Yazılımı, Kolorektal Kanserin Erken Teşhisini Kolaylaştıracak
Kubilay Han Uluerim

Uygulamalı araştırmalarda bir dünya lideri olan Fraunhofer IIS, kolorektal kanserin erken teşhisi için bir yazılım geliştirdi. Açıklamaya göre KoloPol adlı yazılım sayesinde polip şeklindeki adenomların görüntülenmesi kolaylaşıyor.

Araştırmacıların açıklamasına göre kolorektal kanser vakalarının neredeyse %90’nında poliplere rastlanıyor. Bu da kolon kanserinin önlenmesi için polip tespitinin hayati önem taşıdığı anlamına geliyor. Fakat polipler herhangi bir semptoma neden olmadığı için sadece tıbbi görüntülenme aşamasında tespit edilebiliyorlar. Bu görüntülemelerin başarısı ise büyük oranda doktorun deneyimiyle sınırlı. Eldeki verilere göre poliplerin %12-24’ü bu görüntülemeler sırasında gözden kaçıyor. Ek olarak Almanya’daki kanser vakalarında en ölümcül ikinci hastalığın kolorektal kanser olduğu ve her yıl 26.000 kişinin hayatına mâl olduğu da belirtiliyor.

“Geliştirilen yazılım; anormal şekle, renge ve kaplamaya sahip dokuları tespit edip öne çıkarıyor. Bu yüzden saplı poliplerin tanımlanmasını ve muayene süresinin kısalmasını sağlayabiliyor.”

-Fraunhofer IIS’ten Proje Lideri Dr. Thomas Wittenberg,

Firmanın yürüttüğü KoloPol projesi,14-17 Kasım 2016 tarihleri arasında Düsseldorf, Almanya’da yapılacak Medica etkinliğinde tanıtılacak.

 

Kaynak:

Submit a Comment