Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital İlaç Pazarlamasına Girmeden Önce Atılması Gereken 5 Adım

Dijital İlaç Pazarlamasına Girmeden Önce Atılması Gereken 5 Adım
Levent Sansever

Dijital dünyada ilaç pazarlaması her firmanın dahil olması gereken bir alan. Ancak apar topar bu alana girmeden önce yapılması gereken basit şeyler var.

1.Arama motoru pazarlaması stratejinizi ve bütçenizi gözden geçirin
Forrester, oluşturduğu bir anketin sonucunda katılımcıların yalnızca %18’inin bir websitesini keşfetmek için reklamları kullandığını belirtiyor. Buna rağmen her geçen gün reklamlar yoluyla keşfedilmeye çalışan sitelerin sayısı ve bu reklamlara ödenen miktarlar artıyor. Yanlış! Özellikle bir ilaç firmasıysanız bu reklamlara harcayacağınız parayı araştırma-geliştirme departmanına aktarmanız çok daha mantıklı olacaktır.

2. Web sitenizin geçerli ve test edilmiş olduğundan emin olun
Web sitenizde meydana gelen bir işlevsizlik kullanıcıların dikkatini çekecektir. Hele ki konu sağlıksa insanlar kesin bilgi kaynağı olan “güncel ve çalışan” siteleri tercih edecektir.Ayrıca çevrimiçi marka algınızın bütün internet tarayıcılarından aynı şekilde yayınlandığını kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için IT( bilgi-işlem) departmanınızla ya da IT firmalarıyla çalışabilirsiniz. Geçerlilik ve test hizmetleri alabilirsiniz.

Before Social3. Çevrimiçi hedef kitlenizle ilgili bir pazar araştırması düzenleyin/düzenletin
Web tamamen kullanıcılar üzerine kuruludur ve sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının ne bulmayı beklediğini anlayıp ona göre hizmet sunmalısınız. Elde ettiğiniz pazar araştırması sonuçlarını öncelik sıralaması yapmakta kullanabilirsiniz. En çok merak edilen konularda bilgi vermek ya da günlük hayatta işlerine yarayabilecek sağlık tavsiyeleri vermek kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilir.

4. Kullanılabilirlik Testi yaptırın
Dijital pazarlama ajansınız size mükemmel bir stratejiyle gelmiş olabilir. Ancak kullanıcılar sitenizin tasarımını beğenmezse ya da yeterince kullanışlı olmadığını düşünürse pazarlama stratejiniz ne kadar iyi olursa olsun bu pazardan istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Kullanılabilirlik testleri yapın ve ekibinize bu testlerin sonuçlarını dikkate almaları gerektiğini anlatın.

5. Esnek Web Tasarımı’nı baz alın
Esnek Web Tasarımı kullanıcıya en iyi deneyimi – kolay okunabilirlik, kolay yönlendirilebilirlik gibi- yaşatmak, çeşitli cihazlardan ulaşılabilirlik yaratmak –mobil cihazlar gibi- için geliştirilmiş bir web sitesi tasarımı şeklidir. Günümüzde akıllı telefonlar, tabletler gibi cihazları internete ulaşmak için kullanan insanların sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Bu insanları/potansiyel müşterilerinizi kaybetmek istemezsiniz. Bu yüzden web sitenizin esnek web tasarımı kullanmasına ve mobil cihazlardan kesinlikle ulaşılabilir olmasına dikkat edin.

Büyük firmalar dijital pazarlamadaki potansiyeli gördü ve yatırımlarını yaptılar. Siz de doğru stratejilerle, doğru ajanslarla dijital pazarlamaya yatırım yapıp bu alandaki yerinizi bir an önce alın.

Submit a Comment