Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Girişimcileri İçin: Uygulama Programı Arabirimi – 101

Dijital Sağlık Girişimcileri İçin: Uygulama Programı Arabirimi – 101
Alperen Sözen

Fazlasıyla teknik olan UPA (uygulama programı arabirimi) dijital sağlık alanında yeni işler yapmak isteyen girişimcileri çok yakından ilgilendiriyor. UPA’nın ne olduğu, nasıl çalıştığıyla ilgili birkaç bilgi vererek, ne işe yaradığını da göreceğiz.

Yazılım anlamında baktığımızda, UPA bir programcının başkalarının hizmetlerini ve verilerini kullanmak için çağırabileceği işlevlerin toplamıdır. Yani, Facebook üzerinden ileti göndermenizi sağlayan, silmenizi sağlayan pek çok işlemin verilerine ulaşabileceğiniz UPA’lar mevcuttur. Bu veriler içerisinde pek çok Facebook sayfası bulunduran ve bunları düzenli olarak güncellemek isteyen her girişim için oldukça değerlidir. Veri akışının nerelerden sağlandığını görmek hastalarınıza daha net hedeflemeyle ulaşmanızda oldukça yardımcı olabilir.

runkeeper

Daha geniş anlamda UPA’lar yazılım geliştiricilerin para birimi gibi çalışır. UPA’lar sayesinde organizasyonunuz, ajansınız ve yazılımcılarınız birbirlerinin veri setlerini her küçük değişiklikte ya da kod uyuşmazlığında  değiştirmek zorunda kalmadan koordine bir şekilde çalışabilirler.

Şimdi sağlık alanında kullanıma girerek teknik kısımdan biraz daha sıyrılmak uygun olacaktır.

Sağlık sektörü için kullanıcı verileri oldukça önemlidir. Ne de olsa, hedef kitlenizin ihtiyaç ve isteği sağlıkla ilgili. Sağlık konusunda toplanan gerçek zamanlı veriler, erken tedavi, tanı hatta yeni tedavi yöntemlerinin doğuşu için çok önemli.

Son zamanlarda uygulama mağazalarını kasıp kavuran ve hastaların kendi durumlarını takip etmelerini sağlayan uygulamalar, spor uygulamaları, düzenli ilaç kullanımı için geliştirilen oyunlar sayesinde hastalardan gerçek zamanlı ve çok değerli yığınla veri toplandı. Bunlarla beraber sayıları gittikçe artan çevrimiçi hasta kayıtları da hastalar hakkında elektronik verilerin oluşmasına neden oldu. Pek çok sektör lideri bu verilerin ancak ve ancak başka uygulamalar ve platformlarda kullanılabildiğinde gerçekten işe yarayacağını belirtiyor.

Verilerin belirtilen şekilde kullanılması trendi UPA’lar yardımıyla gerçekleştiriliyor ve UPA’lara tüketici cihazları olan Fitbit, Withings, ve Jawbone aynı zamanda elektronik sağlık kayıtları toplayan drchrono, Allscripts, ve Practice Fusion gibi platformlardan da ulaşılabiliyor. UPA’ların başka bir kullanım alanı da hali hazırda dijital sağlık uygulamaları için bütünleşik kullanıcı deneyimi yaratmayı amaçlayan yüksek profilli platformlar. Bu platformlara daha önce de hakkında yazdığımız Aetna Carepass, Kaiser Permanente’s Interchange, ya da Runkeeper’s Health Graph’i örnek verilebiliriz.

runkeeper2

API’lar kullanılarak geliştirilen uygulamalara örnek olarak Nike+ uygulamasını örnek verebiliriz. Koşu kayıtlarınızı tutarak kişisel spor aktivitelerinizin gelişmesine katkı sağlayan uygulama mağazalarda mevcut.

Yeni bir iş modeli olarak, dijital çevre pek çok fırsatı içinde barındırıyor. İlaç firmalarının besin destek ürünleriyle eş zamanlı çalışabilecek uygulamaları çıkarmaları mümkün. Girişimciler içinse bu alanın sonsuz fırsatlarından bahsetmek işten bile değil.

Submit a Comment