Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Gözlükler Kanserli Hücreleri Tespit Edebiliyor

Yeni Gözlükler Kanserli Hücreleri Tespit Edebiliyor
Levent Sansever

Giyilebilir teknolojinin gelişimi sağlık sektörüne pek çok yeni olanak sunuyor. Bunlardan birisi de doktorlara ameliyat esnasında yardım edebilmesi. Daha önce Google Glass teknolojisinin doktorlara görüntü kayıtları yaparak ve doktorları online olarak bağlayarak yardımcı olabileceğini anlatan bir yazı yazmıştım. Şimdiki yazım ise ameliyat sırasında kanser hücrelerini tespit edebilen bir gözlük teknolojisi hakkında.

Washington University School of Medicine tarafından yaratılan yeni teknoloji, cerrahın kanserli hücreleri mavi parıltılı bir şekilde görmesine imkan sağlıyor. Bunu yapmak için infrared (kızılötesi) kuantum parçacıklarıyla belirli çeşitlerdeki kanser hücreleri belirleniyor.

gogle2

Sensörler kafaya giyilebilen biçimde tasarlandığından kullanımı son derece kolay.

Günümüzde cerrahların kanser hastalarına yaptıkları ameliyatlarda hem kanserli hücreleri hem de etrafındaki sağlıklı hücreleri alması gerekir. Ancak doğru hücreleri çıplak gözle ayırt etmek zor olduğundan genellikle ameliyattan sonra bir başka cerrahın kontrolüne ihtiyaç duyulur. Yeni gözlükler sayesinde bu işlemlerden kurtulup daha sağlıklı bir ameliyat gerçekleştirmek mümkün kılınacak. Journal of Biomedical Optics tarafından yapılan bir çalışmaya göre 1mm ve ya daha büyük çapa sahip kanserli hücreler bu gözlükler tarafından tespit edilebiliyor.

Submit a Comment