Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlıktan 2014 Yılında 6 Hediye

Dijital Sağlıktan 2014 Yılında 6 Hediye
Alperen Sözen

Dijital sağlık konusunda kafaları meşgul eden sorular olsa da, geride bırakmak üzere olduğumuz 2014 yılına ışık tutan pek çok gelişmeyi dijital sağlık gerçekleştirdi. Sağlık sektöründe bugüne kadar küçük görünen ancak büyük sorunlara yol açabilen etmenlerle ilgili dijital sağlık çözümleri, belki de sektörün büyümesinin dışında dönüşümünü de tetikledi.

İşte 2014’ün 6 dijital sağlık hediyesi:

Zaman
Teşhis koymada geçen sürenin kısaltılması, hastalar için hayati sağlık bilgilerine ulaşımın kolaylaştırılması zamandan kazanılmasını sağlar. Bu noktada dijital sağlık sektörünün çok büyük rol oynadığı görülebilir. Uygulamalar yoluyla hastalardan elde edilen bilgiler derlenebilir, büyük veri üzerinde çıkarımlar yapılarak hastaları ilgilendiren içerik taraflara daha rahat iletilebilir.

Bilgi
Dijital çağın bir gereği olarak, bilginin hızlı yayılımı en büyük hediyelerden biri olarak görülüyor. Son gelişmelerden anında haberdar olan sağlık profesyonelleri, teşhiste yapılabilen medikal hataları en aza indirgemede dijitalin gücünden yararlanabilirler.

ttttt

Bağlantı
Bağlantı dijitalin getirdiği en büyük hediyelerden biridir. Sonuçta artık doktor randevusu almak eskisi kadar zor olmasa da, belli başlı konularda akıllı telefon uygulamalarımızın ucunda bizim sorularımızı gerçek zamanlı yanıtlayan uzmanların olması her zaman bir artıdır. Özellikle son derece hassas psikolojik rahatsızlıklarla ilgili, terapistleriyle aralarındaki ulaşılabilirliği önemseyen hastalar için bağlantı, son derece önemli bir hediye.

Hareket
Hareket hediyesi dijitalin belki de umut ışığı. Uzuv kaybetmiş hastalarla yapılan çalışmalarda kullanılan dijital sağlık ürünü bantlar ve çipler, gerçek zamanlı doğru geri bildirimleri kazandırarak akıllı protez çalışmalarının hızlanmasını tetikledi. Daha önce blogumuzda haberini verdiğimiz gibi, bu protezler uzuv eksikliğinden mağdur hastalar için büyük bir gelişme olarak görülüyor.

Umut
Hastalara umut hediye etmek, sağlık sektörünün bugüne kadar pasif kalmadığı ama çok da sesinin duyulmadığı bir alandı. Yapılan medikal araştırmalar genellikle, akademisyenler ve bilim insanları çevrelerinde konuşulurdu. Oysa bloglar yardımıyla artık herkes büyük verilerden, yeni yapılan çalışmalara pek çok konuyu konuşabilir durumda. Her gelen yeni genetik araştırması haberi insanlarda bir umut doğuruyor. Belki de dijital sağlığın buradaki en büyük başarılarından biri, iletişimde kimseyi dışlamaması.

Yaşam
Yaşam hediyesi çok büyük bir iddia gibi görünse de, doğruluk payı olan bir iddia. Ebola virüsünün yayılmaya başlamasıyla patlak veren sağlık krizinde, Dünya Sağlık Örgütü’nden önce salgını bize haber veren dijital bir platform vardı. Dijital sağlık araçları, insanlara olacakları öngörme ve önlem alma şansı veriyor. Bu da aslında bize yaşamın hediye edilmesi anlamına gelebiliyor. Ebola virüsünün yayılmasının önlenmesindeki en büyük etmen, herkesin hızlı bir şekilde bilinçlenmesi oldu.

 

 

Submit a Comment