Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hekimlere Sağladığı Faydalarla Sosyal Medya

Hekimlere Sağladığı Faydalarla Sosyal Medya
Ceren Gülpınar

Doktorlar ve sağlık uzmanları için sosyal medya kullanımının faydaları, şu günlerde sıkça gündemde yer alan konulardan biri. Sosyal ağlar üzerinden etkili tavsiyelerde bulunmak ve beraberinde gelen geri bildirimlerin olumlu etkisi oldukça fazladır.

Bu nedenle aşağıdaki yazıda sosyal medya kullanımı konusunda işinize yarayacak belli başlı ipuçları bulunuyor.

Çok kısa bir süre önce, toplumun geneli tarafından sosyal medyanın zaman kaybı olduğu düşünülüyordu. Neyse ki, doktorların da bu kesime dahil olduğu süreç çok uzun sürmedi ve sosyal medyanın gücü pek çoğumuz tarafından bilinen bir gerçek haline geldi.

social-media

Sosyal medyanın tıp uzmanlarına ve sağlık çalışanlarına fayda sağladığı beş konu:

  1. Eğitim
  2. Katılım
  3. Paha biçilemez sosyal ağ oluşumu
  4. Etkili ve ilginç toplantıların oluşumu
  5. Tavsiyelerin yaygınlaşması ve daha fazlası…

Bir süredir sosyal medya kullanımını arttırmak ve bu kullanımdan maksimum sonucu elde etmek isteyen bir doktor ya da sağlık çalışanıysanız, etkili birkaç ipucu ile işe koyulabilirsiniz. Bu tavsiyeler sosyal medyadaki varlığınızı başlatmanız için size yardımcı olacaktır.

1) Öncelikle 1 milyon kişinin önünde söyleyemem dediğiniz bir bilgiye paylaşımlarınızda kesinlikle yer vermeyin: Pek çok kullanıcı hakkında henüz kesin bilgi sahibi olmadığı alanlarda paylaşımda bulunduğunda, yazdığı platformlara dijital izler bırakmış olur. Ancak, işin aslı gün yüzüne çıktığında yazdıklarını geri almak ve o izlerin hafızalardan silinmesi sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

2)Farklı hedef kitlelerine ulaşmak için farklı sosyal medya ağlarını tercih edin: Tumblr, Facebook, Twitter, Google+ günümüz sağlık profesyonellerinin sıklıkla tercih ettiği sosyal ağlardan birkaçı. Ancak, doktorlar için özel olarak tasarlanmış sosyal ağların varlığı yaygınlaştıkça profesyonellerin bu ağlardan uzak kalacağı bilinen bir gerçek.

3)Etkili #hashtag kullanımının nasıl faydalar sağladığını mutlaka öğrenin: Hashtagler öncelikli olarak paylaştığınız konuyla yakından uzaktan ilgilenenleri sizin ağınıza çekmenize yardımcı olur. Sonucunda da takipçi sayınızın arttığını görürsünüz. Özellikle paylaşımlarınız için Twitter’ı etkin olarak kullanmayı seçtiyseniz, insanların sizi kolay bulabilmesine yardımcı olmak için kendi isminizi kullanabilir ya da herkes tarafından kolayca hatırlanabilecek bir takma isim seçebilirsiniz.

4)Sağlık hizmetleri alanında Twitter’ı etkin kullanan kişileri takip edebilirsiniz: Emin olun bu kişiler sizin uzmanlık alanınızın dışında yer alsa da onlardan tahmin edemeyeceğiniz kadar çok şey öğrenebilirsiniz. İşte takibe başlamanız için birkaç kullanıcı;

@DrTaviloglu – Korhan Taviloğlu

@Dresensavas – Esen Savaş

@drozgurs – Özgür Niflioğlu

@ulascamsari – Ulaş Mehmet Çamsarı

@Dr_Erdinc – Erdinç Nayır

@drYalgin – Çağrı Yalgın

@sertacdoganay – Sertaç Doğanay

@Psikiyatr – Seyfi Memetali

@DrOz – Mehmet Öz

@haydrendersarac – Ender Saraç

@lucienengelen – Lucien Engelen

@ZGJR – Rafael Grossman

@Berci – Berthalan Mesko

@daniel_kraft – Daniel Kraft

@JohnNosta – John Nosta

@Doctor_V – Bryan Vartabedian

@hjluks – Howard Luks

5) Twitter’ın doğrudan mesaj özelliğine asla güvenmeyin: Sizin güvende olduğunuzu düşünmeniz, gerçekte güvende olduğunuzu göstermez. Yazacaklarınızın milyonlarca insan tarafından okunabileceği düşüncesini asla aklınızdan çıkarmayın ve temkinli paylaşımlar yapın.

03b8f80

Takip edeceğiniz bu 5 adımdan sonra, sosyal medyayı dikkatli ve etkin kullandığınızı görebilecek ve sonrasında paylaşımlarınızla hedef kitlenizi etkileyebileceksiniz.

Sosyal medyanın sağlık hizmeti çalışanları için neden önemli olduğunun bir diğer göstergesi de, doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanlarına yönelik tele tıp hizmetlerinin yaygınlaşmasında kullanılan bir araç olmasıdır.

Şimdi Tweetdeck ve Hootsuite gibi kullanabileceğiniz platformları araştırarak size en uygun olanı seçebilir ve paylaşımda bulunabilirsiniz. Twitter’ın gücünü keşfettikten sonra dijital ortamlarda kalıcı izler bırakmanın sağladığı faydaları göreceksiniz. Paylaşımlarınızın aynı anda pek çok ortamda yer aldığını gördüğünüzde fikirleriniz klonlanmış gibi hissedeceksiniz.

 

Submit a Comment