Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastalarınızın Attığı Tweet’ler ile Hastanenizin Bilinirliğini Arttırın

Hastalarınızın Attığı Tweet’ler ile Hastanenizin Bilinirliğini Arttırın
Berna Yaran

Hastane işletmecisi, PR veya iletişim uzmanı mısınız? Hastalarınıza hastaneniz adına tweet atma olanağı vermeyi hiç düşündünüz mü?

twitter sağlık

Hastaların, hastaneniz hakkında konuşmak istedikleri konular vardır elbette. Bazıları memnuniyetlerini dile getirmek ister. Bazıları da duymak istemeyeceğiniz yorumlar yapabilir. Kısacası, sosyal medya üzerinden  hastaneniz için yapılan yorumları kontrol edemeyebilirsiniz.

Hastaların, düşünceleri ve yorumları sağlık hizmetleri pazarlamasında oldukça etkilidir. Hastane bloglarında veya YouTube‘da izlediğimiz videolar, birçok güçlü mesajdan daha ikna edicidir. Elbette, bu içeriklerden bazıları pazarlamacılar tarafından oluşturulur. Fakat, bir başka hastadan dinlemenin etkisi, yöneticiden dinlemenin etkisinden çok daha fazladır. Bu durumda neden hastaların olumlu düşünceleri marka için kullanılmasın? İşte Twitter kullanan hastaları kurumunuzu destekleyen müşteriye dönüştürmek için 6 ipucu:

twitter

1.Plan sahibi olun:

Sosyal ağları kullanıyorsanız, HIPAA uyumlu sosyal medya politikasına sahip olmalısınız. Bu politikanın da krize hazırlıklı bir bölüm içermesi gerekir. Sosyal medyada beklenmedik ve riskli durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. İşte bu durumlara hazırlıklı olunmalı.

Hastaneniz hastaların Twitter hesaplarını kullanmaya karar verirse, sosyal medya politikanızda bunun nasıl yürütüleceği belirli olmalı ve herkes HIPAA  ihlallerinden nasıl kaçınılacağını bilmeli.

2.Yürütme konusunda anlaşın:

Sözleşme riski, sağlık sektöründe diğer sektörlere göre daha yüksektir. Eğer, hastanenizin sosyal medya stratejisine hastalara tweet atmayı dahil ederseniz, içerikten sorumlu tutulacak olan siz olursunuz. Sosyal medya stratejinizin bir parçası olan resmi departmanınız içerikleri kontrol etmeli. Bu şekilde kuralların ihlalleri engellenmeli.

3.Mutlu hastalarla çalışın:

Sizin markanızı seven, memnuniyetini paylaşmak isteyen mutlu hastalarınız vardır. Kendileri veya bir yakınları adına Facebook ya da Twitter’da paylaşım yapan bu hastalarınızı belirleyip onlarla çalışabilirsiniz. Olumlu düşünceleri kendi çıkarlarınız doğrultusunda kullanabilmenin yollarını düşünmelisiniz. Sizinle çalışmaya meyilli, sadık hastalarınız için bir plan oluşturun.

4.Onları yetkilendirin:

Kullanıcı tarafından oluşturulan en iyi içerik (hasta tweetleri dahil) hasta hakkında olandır, hastane hakkında değil. Tweet atmak için yetki verdiğiniz hastaların, kendilerini ifade ederken özgür olmalarını sağlamalısınız. Bunu, bu hastaların zaten sizin markanızı seven ve iyi yorumlar yapan hastalar olduğunu göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Hastaları içerik hazırlama konusunda, aşırıya kaçmadan teşvik etmelisiniz. Bunu yaparken hastanın kendini özgür ve güvende hissetmesini sağlamalısınız. Yönetiliyormuş veya baskı altındaymış izlenimi bırakmamalısınız.

5.Onları eğitin:

Hastaneniz  için sosyal medya içeriği oluşturan herkesi, diğer hastanelerin düzenlemelerine ve HIPAA’ya uyum için eğitmelisiniz. Bu eğitim aynı zamanda hastane kurum kültürünün ve çevresininde anlaşılmasını sağlar. Hastaları eğitirken diğer hastaların etkileneceği samimi mesajlar yazmaları için cesaretlendirmelisiniz.

6.Onları motive edin:

Hastalar, olumlu deneyimlerini paylaşarak sizin markanızı savunurken kendi itibarlarını da ortaya koyuyorlar. Bu sebepten dolayı onlara ücret ödemek akıllı bir  davranış olmaz. Desteklemek ve motive etmek için birçok yol seçilebilir. Çeşitli hediyeler hazırlanabilir, hastane liderlerine erişimleri sağlanabilir, içerik oluşturmak için görüş ve düşünceleri alınabilir. Ayrıca, aylık ya da yıllık “sadakat lideri” programı düzenleyip onları onurlandırabilirsiniz de. Pazarlama ekibiniz ile birlikte bunlara benzer birçok motive edici yol bulabilirsiniz.

twitter pazarlama

Hastaları kurumunuzu destekleyen birer müşteriye dönüştürme fikri biraz çılgınca gelebilir. Bu fikir sizi heyecanlandırıyorsa eğer, bu fikri bazı riskleri göze alarak uygulanabilirliği kolay ve etkisi büyük bir kampanyaya dönüştürebilirsiniz.

Submit a Comment