Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Tüketim Toplumu: “Ağlarsa Anam Ağlar, Gerisi Yalan Ağlar”

Dijital Tüketim Toplumu:  “Ağlarsa Anam Ağlar, Gerisi Yalan Ağlar”
Dr. Sertaç Doğanay

Rahmetli babam Behzat Rıfat Doğanay’ı kaybettiğim 2004 yılından beri, ölüm kavramına daha bir farklı yaklaşıyorum. Telefonumdan ismini ve numarasını hala silmemem de belki bu bakışın bir uzantısı. Bir süre önce babalık eğitimi konusuyla profesyonel anlamda ilgilenmeye başladım ve gördüm ki, bir çocuğun hayatında babanın rolü, tam tabirle “bambaşka”. Bir şeyi başardığımda, bir gururumu paylaşacağım zaman hâlâ, babamı arayıp söyleyeyim diye düşünüp, elimin telefona gittiği oluyor. Babamın kullandığı bir laftı bu: “Ağlarsa Anam Ağlar, Gerisi Yalan Ağlar”. Küçükken çok da anlam veremezdim.

2013 Ocak Ayı, sayısını hatırlamadığımız kadar çok ünlünün, kıymetli kişinin kaybını yaşadığımız bir ay oldu. Bu ölümlerin sonunda, mesela 70 yaşına kadar pek çok eser üretmiş olan birinin, öldükten sonraki ömrünün kaç gün olduğunu düşünüyorum bu sıralar. İnsanın işi dijital olunca, eli de Google’dan ayrılmıyor. Bu anlattıklarımın dijital dünyadaki yansımasının ne olduğunu merak ettim ve oturdum kısa bir analiz yaptım. Google Trends, herhangi bir sözcüğün, belli bir zaman diliminde, belli bir coğrafyada ne kadar ilgi gördüğünü (ne kadar arandığını) gösteren başlıca kaynaklardan.

Ocak 2013’te hayatını kaybeden, hayatımızda yer etmiş ünlüleri kaç gün boyunca merak etmiş, yasını tutmuşuzdur sizce? Sosyal medyanın ve dijital teknolojinin yüksek devri, üretimin ve iletişimin hızını arttırdığı kadar, tüketimin hızını da arttırıyor.

Aşağıdaki analizleri, her birini ayrı ayrı anarak, sevdiklerine baş sağlığı dileyerek paylaşmak istiyorum. Her analiz, son 30 günde bu kişilerin isimlerinin, Türkiye’de yaşayan insanlar tarafından, Google’da ne kadar arandığının bilgisi veriyor.

En sonunda söyleyeceğimi, en başta söylemiştim… Çok hızlı tüketiyoruz: “Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar”.

 Metin Kaçan

Burhan Doğançay

 

Mehmet Ali Birand

Toktamış Ateş

Ahmet Mete Işıkara

 

 

 

Submit a Comment