Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doğru Strateji ile Hedef Kitlenizi Arttırmanın Yolu: Sosyal Medya

Doğru Strateji ile Hedef Kitlenizi Arttırmanın Yolu: Sosyal Medya
Ceren Gülpınar

Günümüzde, sosyal medyada bulunan sağlık sektörü katılımcılarının sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. The Clinical Advisor tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya katılımcılarının %45’i kendi uygulamalarıyla ilgili konularda sosyal medyada sunulan formlardan yararlanmaktadır. Bu oran, sosyal medya ve pazarlama endüstrisi ile ilgili araştırma sonuçlarıyla karşılaştırıldığında oldukça düşüktür. Çünkü, sosyal medyayı işleriyle ilgili promosyonlarda kullanan pazarlamacıların oranı %97 olarak belirtilmiştir.

Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya kanalları, sağlık sektöründe kullanılan herhangi bir klinik çalışması ya da sağlık uygulaması için önemli araçlardandır.

Doktor hasta

Hasta Destek

Herhangi bir sağlık kuruluşunun öncelikli amacı hasta bakımıdır. Sosyal medya, uygulamalı olarak kolaylık ve destek sağlamak için önemli fırsatlar sunan platformlara sahiptir. Sağlık koşulları ile ilgili bilgi yayınlamak, destek gruplarıyla ilgili toplantılar düzenlemek, hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçlarına yönelik paylaşımlarda bulunmak pek çok kişinin ihtiyaç duyduğu önemli hizmetlerdendir. Bu hizmetler de, günümüzde en kolay sosyal medya kanalları aracılığı ile hedef kitleye ulaştırılabilmektedir.

Hasta sağlık portalları kullanıcılara sürekli olarak kullanabilecekleri bilgiler sağlarken sosyal medya kanalları da, bu amaca yönelik olarak benzer çalışmalarda bulunmaktadır. Bu çalışmalardan ilki ve en önemlisi, kullanıcılara kendi sağlık bakımlarını gerçekleştirebilecekleri hizmet materyalleri sunmaktır. Bu katılım, sağlıkla ilgili olumlu davranışların artmasını sağlarken aynı zamanda da, hasta ve sağlık hizmet profesyonelleri arasındaki bağlantıyı güçlendirmektedir. Twitter ya da Facebook’u bir yardım kanalı olarak kullanan sağlık profesyonelleri, hasta yaşamlarına dokunarak kullanıcılarla kurdukları iletişimde devamlılığı sağlayabilirler. Ayrıca, hastaların uygulamalarla ilgili soru ve görüşlerini bildirmeleri için, sosyal medya oldukça kullanışlı bir yoldur. Örneğin; tarih ve saat ayarlaması yapabilen bir uygulama sayesinde, kullanıcılara sağlık profesyonellerine sormak istedikleri soruları uygun zamanlarda yöneltebilecekleri bir hizmet sunulabilir. Bu durum, ilişkilerin arttırılması için tek fırsat değildir; bir uygulama sayesinde randevu almak ya da hizmet sağlayıcılarına direkt olarak ulaşmak, profesyonellere sorular yöneltmek, kullanıcı ve hizmet sağlayıcısı arasındaki etkili iletişimi arttırabilir.

Sosyal Medya

Hizmet Sağlayıcı Desteği

Sağlık sektörü çalışanları, sosyal medyanın sunduğu fırsatlardan yararlanan bir diğer kesimdir. Profesyonel bir ağ olan LinkedIn üzerinden iş arayanlar için, sosyal medya oldukça önemli bir uygulama olarak bireyleri etkilemektedir.

Sosyal ağlar; sınıf arkadaşları, iş arkadaşları ve işverenler ile potansiyel adayları bir araya getiren önemli bir platform hizmeti sunmaktadır. Örneğin LinkedIn, profeyonel anlamda çalışanların ve işverenlerin görüş ve bilgi paylaşımında bulunmasına yardımcı olmaktadır. Sağlık sektörü adına da hastalara ilgili oldukları konularda güncel içerikler yine LinkedIn üzerinden sunulmaktadır.

Sosyal ağlardan faydalanan kişi sayısının, sosyal medyanın kullanımının amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi ve daha çok kişiye ulaştırılması açısından önemi büyüktür. Sermo ve Allnurses.com gibi sosyal ağlar, kullanıcıların profesyonellere soru sormalarını ve iş arkadaşlarının birbirleriyle iletişimde kalmalarını sağlayacak hizmetler sunmaktadır. Kişilerin, bu tarz sosyal medya ağlarının kullanımı sayesinde sağlık sektöründe bulunan profesyonellerle bağlantı kurması ve paylaşımlarda bulunması, ilgili oldukları alanlarda bilgi ve uzmanlıklarını arttırmalarına yardımcı olmaktadır.

Sonuç olarak, sosyal medya kullanımının şirket stratejilerine uyarlanması ve uygulamaların daha fazla kişiye ulaştırılmasının kazançları oldukça fazladır. Pratik bilgilerinizin sosyal medya araçlarıyla entegresi, gerek hastaların bilinçlenmesine gerekse hizmet sağlayıcılarının hedef kitleye yönelik verimli çalışmalarda bulunmasına önemli ölçüde destek sağlamaktadır.

Submit a Comment