Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Bilgisi İçin Ne Sıklıkta YouTube Kullanıyorsunuz?

Sağlık Bilgisi İçin Ne Sıklıkta YouTube Kullanıyorsunuz?
Buğrahan Ceylan

Sağlık hizmetleri kuruluşları dijital dünyada aktif olabilmek ve hedef kitlelerine ulaşabilmek için sosyal medyayı olabildiğince etkili kullanmaya çalışmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi yani FDA’nın bu konudaki yetersiz yönlendirmeleri ve tam gelişmemiş eksik önderliğine rağmen, markalar kendi tecrübeleri sayesinde pek çok popüler sosyal medya kanalında varlıklarını sürdürmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre, ilaç ve biyo-teknoloji şirketlerinin yaklaşık %43’ü sosyal medya için ayırdıkları bütçeyi her yıl arttırmaktadır.

Sosyal medyada yapılan çalışmaların ve marka bilinirliğini sürdürmenin en etkili yolunun ise, kaliteli ve özgün içerik üretebilmekte olduğu gözlenmiştir. Bu içeriklerin sunulduğu en önemli ve etkin kanalların ilk sıralarında ise YouTube bulunmaktadır. YouTube üzerinde bulunan markaların varlığı ve aktifliği Flickr ya da Twitter gibi web sitelerinden çok daha fazladır. Bu da gösteriyor ki; sağlık kuruluşları içerik üretme kısmında kendilerini en çok video formatında başarılı görüyor ve Youtube’un sağlık şirketleri için önemli bir yerinin olduğunu göstermektedir.

YouTube aracılığıyla yapılan bu video içerikler etkili ve 3 boyutlu bir yardım sunarken, ayrıca henüz tam belirgin olmayan FDA kurallarının da içinde kalınmasına yardımcı olmaktadır. Sosyal medya daha da güçlendikçe ve yeni kullanım alanları ortaya çıktıkça sağlık endüstrisi yayınladıkları mesajların dili ve kalitesi üzerinde çok daha yoğunlaşacaktır.

Daha önce hiç YouTube aracılığıyla sağlık bilgisi edindiniz mi? Sizce markalar tarafından yayınlanan video içerikler kullanıcıya gerekli etkiyi yapmakta yeterli midir?

 

Submit a Comment