Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

mHealth Uygulaması Ameliyat Sonrası Bakım Üzerine Odaklanıyor

mHealth Uygulaması Ameliyat Sonrası Bakım Üzerine Odaklanıyor
Fatma Selin Nazik

Yerel ABC News raporuna göre; UW-Madison Tıp Okulu ve Halk Sağlığı araştırmacıları, doktorlara hastalarını güvenli bir şekilde fotoğraflamak ve onlara ameliyat sonrası yara görüntülerini göndermek için izin veren bir akıllı telefon uygulaması üzerinde çalışıyor. Çalışma için hibe edilen miktar ise 500.000 dolar.

Cerrahi yaraların %30’u enfeksiyon kapıyor ve bu enfeksiyonların çoğu, hasta taburcu olduktan sonra, iki ya da üç hafta içinde gerçekleşiyor. Cerrahi departmanından Dr. Craig Kent: “Bu uygulamanın denemesi, kalp damar ameliyatı hastaları üzerinde yapılacak; çünkü birçok kalp damar cerrahisi hastası yaşlı ve uygulamanın çok kolay kullanılabilir olması gerekiyor.” dedi.

Uygulama ile gönderilen fotoğraflar hastanın tıbbi kayıtlarının bir parçası olacak. Anlaşıldığı gibi hasta gizliliğine çok büyük önem veriliyor.

Hemşirelik ve mühendislik profesörü Patti Brennan: “Güvenlik, teknolojiyi yakalayacak ve araştırmacılar, hasta ve sağlık hizmetleri için gelişmekte olan uygulamanın erişimini sınırlandırmak adına, ileri derecede geliştirilmiş kodlar kullanacaklar.” dedi.

Kent, hastaların bu araştırma projesini bir yıl içinde kullanılabilir bir uygulama olarak görebileceklerini bildirdi.

Submit a Comment