Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar İçin Zorlu Vakalarda İlaç Dozunu Ayarlamak DoseMe ile Kolaylaşıyor

Doktorlar İçin Zorlu Vakalarda İlaç Dozunu Ayarlamak DoseMe ile Kolaylaşıyor
Kubilay Han Uluerim

Klinikçiler için hassas doz ayarlama aygıtları geliştiren Avustralyalı dijital sağlık şirketi DoseMe yaptığı son fonlama kampanyasında 2.6 milyon dolar toplayarak değerini 20 milyon dolara çıkardı. Yatırımcılar arasında ortopedik fiziksel terapi şirketi Results Physiotherapy’i kuran Greg Spurgin ve Gary Cunningham gibi önemli isimler bulunuyor. Kampanyadan sonra Spurgin’in DoseMe yönetim kuruluna katılacağı da açıklanan bilgiler arasında.

DoseMe kllinikçilerin ve diğer sağlık hizmeti tedarikçilerinin hastalara verecekleri ilaçların dozunu ayarlamaları için geliştirilen mobil uygulama veya web sitesi üzerinden çalışan bir aygıt. Bu aygıt firmanın belirttiğine göre Bayes doz tahminleme prensipleri üzerine geliştirilmiş. Bilindiği üzere Bayes tahminleme yöntemi hasta verileri ve laboratuvar sonuçlarını kullanarak kişinin ilacı alması, işlemesi ve vücuttan atmasını hesaplayan karışık bir matematiksel algoritmadır. Her kişinin sanal modelini çıkardıktan sonra en etkili dozun belirlenmesini sağlar ve farklı doz kullanımlarının potansiyel sonuçları hakkında çıkarımlar yapar.

Bu temeller üzerinde çalışan DoseMe doktorların zorlu vakalarda karar vermesini kolaylaştıracak. Firmanın yetkilileri özellikle çocuklarda löseminin daha kolay tedavi edilebileceğini söylerken ölüm oranlarının ve hastanede kalma süresinin azalacağını vurguluyorlar. Ek olarak her hastanın yaklaşık 2500 $ kadar tasarruf yapabileceği belirtiliyor.

Google Play Store ve App Store‘da bulunan DoseMe uygulaması Avustralya ve Avrupa’da kullanım iznine sahip olsa da şimdilik FDA tarafından inceleniyor ve ABD pazarına girmeyi bekliyor.

dosemeee

Submit a Comment