Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FDA Yeni Hasta Ağını Kullanıma Açtı

FDA Yeni Hasta Ağını Kullanıma Açtı
Buğrahan Ceylan

Hastaların internet üzerinden sağlık bilgisi edinmesinin öneminin farkına varan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yakın bir zamanda kendi bünyesinde, hastalar için yeni bir web portalı kurdu. Çevrim içi hizmet sunan bu web sitesi sayesinde artık hastalar aradıkları bilgiye çok daha kolay ulaşabilecekler.

Hasta odaklı daha iyi bir anlayış çerçevesi geliştiren FDA, bu çalışması sayesinde hastaların merak ettikleri soruların cevaplanmasını, yeni tedavi yöntemlerini araştırmaları ve dilerlerse canlı destek hattı sayesinde konuyla ilgili bir görevliyle görüşebilmelerini hedefliyor.

Yeni terapiler, yeni ilaçlar, benzer tedavi yöntemleri ve genel sağlık bilgisi hizmetleri sunan “FDA Patient Network” kullanıcılarını sağlık bilgisi edinmeleri için karmaşık süreçlerden kurtarmayı amaçlıyor.

FDA’da çalışan program analisti James Valentine: “Çoğu zaman sağlık bilgisi edinmek için FDA’e başvuran hastalarımız hayal kırıklığına uğramaktaydı. İstedikleri bilgiyi bulmak oldukça karmaşık ve bulunması zor olabiliyordu. Geliştirdiğimiz bu yeni sistem sayesinde hastalar artık daha kolay bilgi edinebilecekler. Özellikle yeni klinik araştırmalar hakkında bilgi edinebilmek oldukça kolay.” dedi.

Web sitenin içinde bulunan arama çubuklarında “Diğer tedavi seçeneklerini bul”, “Klinik araştırmaları ara” ve “Hastalık bilgisi” gibi seçenekler mevcut. Ayrıca kullanıcılar, ilaç çeşitlerinin öğrenilmesi ve yeni geliştirilen medikal cihazlar hakkında bilgi edinilmesi için hazırlanmış web sitesi araçlarına da kolayca ulaşım sağlayabilmektedir.

Zamanla kullanıcılarına daha fazla içerik ve kontrol sunmayı hedefleyen FDA, web sitesi içine daha fazla soru yöneltildikçe, oluşan içerikleri yeni özelliklerle sunmayı da hedefliyor.

 

Submit a Comment