Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorunuz Hastalığınızı Asthmapolisle Takip Etsin

Doktorunuz Hastalığınızı Asthmapolisle Takip Etsin
Seçil Uygungil

David Van Sickle, yıllarca astım üstünde yoğunlaşmış bir epidemiyoloji uzmanı ancak o da diğer araştırmacılar gibi, hastaların yalnız geçirilen krizlerde yanlarında bulunamadığı için astım krizlerini tetikleyen faktörleri ortaya çıkarmakta zorlanmıştır. Ancak daha sonrasında bir çözümle geldi: Tepesinde GPS sensörü bulunan bir astım spreyi. Bu cihaz, kullanıcı astım spreyini her kullandığında bulunduğu yerin konumu doktoruna bilgi olarak gönderebiliyor. Belki de bu sayede doktorlar astım krizlerini tetikleyen çevresel faktörlerle ilgili daha net bilgiler elde edebilecek.

Van Sickle, 2006 yılında cihazın ilk örneği üzerinde çalışmaya başladı. Cihazı oluşturmak tahmin ettiğinden daha zahmetliydi çünkü cihaz da en az astım spreyleri kadar dayanıklı olmalıydı. TheCentersforDisease Control andPrevention tarafından finanse edilen cihazın araştırması 2008’de yayınlandı. Van Sickle ayrıca cihazın ince ayarlarının yapılması için Asthmapolis’i kurdu.

Cihazın son modeli daha küçük ve hastanın spreyi nerde ve ne zaman kullandığını internet bağlantısıyla gösteren bir bluetooth eklentisine sahip.Spreyi kullandığınız zaman dilimini ve yerin konumunu doktorunuzun bilgisayarına aktardığı gibi indirdiğiniz Asthmapolis mobil uygulamadan siz de kendi astım günlüğünüzü tutabiliyorsunuz.

Asthmapolis astım spreyi, sağlığı tehdit eden unsurların çevresel faktörlerle ilişkisini bulmak amacıyla coğrafi bilgi sistemi teknolojisinin kullanıldığı jeomedisin bilim dalının sadece bir parçası. Coğrafi bilgi sistemiyle toplanan bilginin hastalık geçmişiyle birlikte değerlendirilmesi teşhis ve tedaviyi kolaylaştırabilir. Bugün teknolojinin de gelişmesi sayesinde hastanın yaşadığı çevreden nasıl etkilenebileceğini anlamak çok daha kolay.

 

 

Submit a Comment