Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Sağlık Sektörü Büyümeye Devam Ediyor

Mobil Sağlık Sektörü Büyümeye Devam Ediyor
Buğrahan Ceylan

Akıllı telefonların ve tabletlerin kullanım oranları hızlı artışına gün geçtikçe devam ederken, aynı zamanda bu cihazlar için geliştirilen mobil uygulamaların sayısı da artmaktadır. Sağlık alanında yapılan uygulamaların popülerliği ve sayısı da bu artışlardan payını almaktadır. Yapılan son araştırmalara göre şu an mobil uygulama piyasasında 31,000 sağlık, fitness ve medikal bilgi içeren uygulama mevcuttur.

Bu kadar çok sayıda mobil uygulamanın geliştirilmiş olması, internet ve akıllı cihaz kullanıcılarının sağlık bilgisini edinme alışkanlıklarının nasıl değiştiği hakkında da ipucu vermektedir. Peki, bu uygulamaların hepsi güvenilir midir? Health Leaders Media’nın yaptığı bir araştırmaya göre, bu uygulamaların içinde gerçekten pek de bir işe yaramayan hatta güvenli bilgiler içermeyen bazı uygulamalar da mevcut.

Sağlık hizmetleri IT danışmanı şirketi olan The AC Group CEO’su Mark Anderson bu konu hakkında: “Şu an mobil sağlık uygulama kategorisi içinde oldukça iyi işlevlere sahip üstelik onay almış olan pek çok uygulama mevcuttur. Fakat ayrıca bu uygulamaların içinde, bazı şirketlerin yalnızca var olmak için geliştirdiği, oldukça fazla sayıda da yanlış bilgiyi içinde barındıran uygulamalar vardır.” dedi.

Pek çok hasta, sağlık uzmanı ve mobil sağlık alanında ilerleme kaydetmeyi amaçlayan kuruluşlar, mobil sağlığın geleceği hakkında oldukça pozitif düşüncelere sahip olsa da (ki bu şekilde düşünmek için çok önemli istatistikler ve sebepler bulunmaktadır.) bu uygulamaların tam manasıyla denetlenmesi konusunda bazı büyük açıklıklar bulunmaktadır. Verilen bilgi, insanların sağlığına direkt olarak etki edebilecek bir bilgi olduğundan dolayı bu tür düzenlemelerin, mobil sağlık pazarının büyüme hızına ayak uyduracak şekilde hızlanması gerekmektedir.

Comments

Submit a Comment