Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Uygulamalar Doktorlar Kadar Güvenilir Olabilir mi?

Mobil Uygulamalar Doktorlar Kadar Güvenilir Olabilir mi?
Buğrahan Ceylan

Mobil uygulamaların içinde, sağlık uygulamaları popülerliğini ve etkinliğini gün geçtikçe artırmaktadır. Öyle ki, Royal Philips Electronics tarafından yapılan bir araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan insanların yaklaşık %25’inin mobil sağlık uygulamalarına, kendi doktorları kadar güvendikleri ortaya çıkmıştır.

Araştırma ayrıca göstermiştir ki, anket yapılan kişilerin %27’si herhangi bir sağlık probleminde doktorlarına danışmadan önce, mobil uygulamalara danışmaktadır.

Araştırma sonuçları incelendiğinde tüm bu çıkan sonuçların aslında ne kadar enteresan olduğunu görebilir hatta belki inandırıcı bulamayabilirsiniz. Fakat unutmamak lazım ki, tüm dünyada mobil cihazların kullanım oranları günden güne artmakta ve her türlü ihtiyaca karşılık verebilecek bir gelişim süreci yaşanmaktadır.

Sosyalleşmenin artık dijital dünyada var olmak demek olduğu, gündemi takip etmenin TwitterTrend Topic”lerini takip etmekle aynı şey olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Eğer Türkiye’yi tüm bu gelişmeler ve trendlerden daha geride zannediyorsanız, ülkemizin de tüm bu gelişmelerden olabildiğince eş zamanlı bir şekilde yararlanabildiğini söylemek mümkün.

Tabii ki sağlık bir insanın kendi hayatında dikkat edeceği en önemli şeylerden bir tanesidir. Kişi, konu kendi sağlığı olduğu vakit, bu iş için daha güvenilir ve profesyonel olan sağlık uzmanlarına yönelmektedir ve bu böyle de olmalıdır. Lakin, yaşadığımız dijital çağın bir gerekliliği olarak artık hem hastalar hem de sağlık uzmanları sosyal medyada, mobil uygulamaların sunduğu bilgi havuzlarında ve tele tıp alanında çok daha aktif bir şekilde bulunmaktadır. Bir hasta, kendi sağlık problemiyle ilgili doktoruna danışmadan önce, mutlaka internette bilgi arayışı yapmaktadır. Web tabanlı bilgi alışverişinin bir sonraki adımı ise, bu bilgilerin mobil tabanlı olmasıdır. Akıllı telefon ve tablet cihazlar bugün internete ulaşımın en kolay hali olarak tanımlanabilir. Nitekim, internetin artık sosyal medya olduğu gerçeği de inkar edilemez.

Mobil cihazların bu konuda hem hastalara hem de sağlık uzmanlarına hatta ülkelerin genel ekonomilerine olan katkıları büyüktür. Hastalar en küçük şikayetlerinde doktordan randevu almak yerine, mobil cihazlara ve sensörlere danışmayı tercih ederken (ki bu cihazlar çoğu zaman doktorlara anlık olarak bilgi gönderebilme kapasitesine sahiptir) bu sayede doktorlar, ağır olmayan hastalıklarla uğraşmadıkları için tasarruf ettikleri vakti daha kaliteli ve aktif bir hizmet sunmak için harcayabilmektedirler. Bu durum, uzun vadede ülke ekonomilerine de etki etmektedir. Gelişmiş bazı ülkeler, hastaları doktorlara gitmeden önce alternatif uygulamalara dahi yönlendirmektedir.

Yazı içerisinde verdiğimiz bağlantılar sayesinde sağlık-mobil cihazlarsosyal medyatele tıp hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

 

Submit a Comment