Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Drone’un Ambulanstan Daha Hızlı Yardım Götürebildiği Kanıtlandı

Drone’un Ambulanstan Daha Hızlı Yardım Götürebildiği Kanıtlandı
Derya Öztürk

Gerçekleştirilen yeni bir araştırma, drone’ların ambulanslardan çok daha hızlı bir şekilde yardım ulaştırabildiğini kanıtladı. Ortalama 3,2 km mesafeye, drone ortalama 5 dakikada yardım ulaştırırken, ambulansın ortalaması 21 dakikada kaldı.

Çoğu acil tıbbi durumda, hastanın bir sağlık görevlisine ihtiyacı oluyor elbette. Fakat ani bir kalp krizi esnasında, çoğunlukla olay anında orada bulunan bir kişi otomatik eksternal defibrilatör (AED) kullanarak hastaya ilk yardım müdahalesinde bulunabiliyor. Artık havaalanları, spor müsabakaları ya da bunun gibi kalabalık yerlerde AED bulunduruluyor olsa da hala ihtiyaç anında bu cihaz genellikle ambulanslar tarafından tedarik ediliyor. Sıklıkla da ambulansın geç gelmesi, vahim sonuçlara sebep olabiliyor.

Ambulans yardımlarının simülasyonları gerçekleştirildi

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden araştırmacılar, “Hastane dışında gerçekleşecek ani bir kalp krizi esnasında son teknoloji bir drone, ambulanstan daha hızlı yardım götürebilir mi?” sorusuna cevap bulabilmek için bir araştırma gerçekleştirdiler.

Takım, bir İsveç şirketi olan FlyPulse AB’nin yardımıyla 8 rotorlu ve saatte 75 km seyir hızına çıkabilen bir drone üretti. Uçuş koordinasyonları girildikten ve uçuş planı onaylandıktan sonra kalkıştan inişe kadar tamamen otonom olarak uçabilen bu drone’un taşıması için küçük bir AED seçildi.

Araştırmacılar, seçilen lokasyonun on kilometre çevresinde 8 yıl içinde meydana gelen hastane dışı kalp krizlerinin yerlerini ve gün/saat bilgilerini derlediler. Ardından bu gelen çağrılara verilen cevapların simülasyonlarını gerçekleştirdiler. Drone, geçmişte ambulansın gittiği aynı yerlere, aynı gün ve saatlerde yardım götürdü.

Drone 4 kat daha hızlı

Araştırmanın sonucunun oldukça etkileyici olduğunu belirten takım, drone’un ambulastan çok daha hızlı bir şekilde yardım ulaştırabildiğini gördüklerini dile getiriyor. Ortalama 3,2 km uçuş mesafesine, drone ortalama 5 dakikada (kalkıştan inişe kadar) yardım ulaştırabilirken; ambulans servisleri tarafından tutulan kayıtlara göre, ambulansın ortalama hızı 21 dakika olarak ölçüldü.

Her ne kadar ambulans hızı; trafik, yol kalitesi gibi yerel durumlara göre değişiklik gösterse de bu çalışma, pek çok durumda drone’un oldukça önemli bir farkla ambulanstan daha hızlı acil tıbbi yardım götürebileceğini gösteriyor.

Kaynak:

https://www.medgadget.com/2017/06/drones-demonstrate-ability-deliver-aeds-much-faster-ambulances.html

Submit a Comment