Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Alkol Bağımlılığıyla Mücadele İçin Giyilebilir Sensör Üretildi

Alkol Bağımlılığıyla Mücadele İçin Giyilebilir Sensör Üretildi
Derya Öztürk

Florida Uluslararası Üniversitesi’nden elektrik mühendisleri, alkol alımını kontrol altına almaya yardımcı olabilecek giyilebilir bir sensör ürettiler.

Saat gibi kola takılabilen sensör, deriden buhar örneği alıyor ve bu verileri sunucuya gönderiyor. Eğer bu verideki alkol oranı yüksekse, sensör daha önce belirlenen kişiye bir uygulama yardımıyla alarm göndererek kullanıcının kontrol edilmesini sağlıyor. Sensör derideki alkol miktarını, alkol alımı başladıktan yaklaşık 15-20 dakika sonra tespit edebiliyor.

Sensörün yaratıcısı Shekhar Bhansali, “Göze çarpmayan ve basit taşınabilir bir sensör üreterek insanların alkolizmle mücadele etmesine yardımcı olmayı hedefledik” diyor. Bhansali, alkol problemi yaşayan insanların kendini rapor etme konusunda çok da başarılı olamadıklarını ve ayrıca alkolün 8 saat içerisinde vücuttan atılması sebebiyle, ertesi sabah yapılacak idrar testlerinin sağlıklı sonuç vermede yeterli olamadığını dile getiriyor.

Üreticiler bu sensörle; alkol bağımlılığıyla mücadeleye ek olarak, sosyal içiciliğin de takip edilmesine yardımcı olabilmeyi planlıyorlar. Ayrıca alkol almaması gereken, karaciğer nakli yapılmış ya da karaciğer hasarı sebebiyle risk altında olan insanların, yakınları tarafından kontrol edilebilmesi de sağlanacak.

Kaynak:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170615213730.htm

 

Submit a Comment