Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dünyanın İlk 3D Baskılı Omur İmplantları

Dünyanın İlk 3D Baskılı Omur İmplantları
Can Aytı

Son zamanlarda kendinden çokça bahsettiren 3 boyutlu baskıda yapılan gelişmeler, biyomedikal mühendislik alanında olabilecek ilerlemeler için de kapıyı açmış durumda. Dünyada, 3 boyutlu baskı ile yapılan kalça ve diz protezleri bulunmakta. Hatta daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi kemik iyileşmesini hızlandıran alçı bile yapılmış durumda. Bununla birlikte, 3 boyutlu baskı ile bir omur gövdesi de dünyada ilk kez olmak üzere hazırlandı.

3 boyutlu baskının en önemli avantajları arasında, son derece karmaşık şekiller ve özellikleri oluştururken kullanıcısına sağladığı doğruluk ve esneklik olanağı başta geliyor. Bu özellik sayesinde, belirli implantasyonlar yapılırken her hastaya özel olarak üretilme imkanı bulunuyor.

3d omur

Peking University Third Hospital doktorları, bu yeni teknoloji ile son zamanlarda yaptıkları klinik çalışmaların sonuçlarını açıkladı. Üretilen bu yeni implantlar, bilinen ortopedik implantlarla aynı malzeme olan titanyum ile yapılıyor. Aynı zamanda gözenekli bir yapıyla basılan bu implantlar, böylece kemik hücreleri ile kaynaşarak yeniden büyümeyi kolaylaştırıyor. Doktorların açıklamalarına göre bu teknik ile insanlarda normalden çok daha az komplikasyon oluşmakta. Şu ana kadar 50 hastaya bu implantlar ile yardım eden doktorlar, 1 yıl içerisinde hastaların sorunlarında mükemmel sonuçlar ve iyi bir kurtarma oranı elde ettiler.

 

 

Submit a Comment