Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Teknoloji Endüstrisi İçin Sağlık Fırsatları

Teknoloji Endüstrisi İçin Sağlık Fırsatları
Ceren Gülpınar

Girişimciler, sağlık sektöründe uzun yıllar sürecek olan büyüme potansiyelini fark ettiler. Giderek yüksek teknoloji sektöründe geliştirilmeye çalışılan projelerde ve teknoloji altyapısını harekete geçiren startuplarda yer almaya başladılar.

Startuplar, yeni sağlık fikirlerine aç projeler olarak görülmektedir. Özellikle de, bireylerin sağlık konularında daha fazla bireysel kontrol sağlayabileceği yasal izinlerin önü açılırsa, bu gelişmelerin daha da hızlanacağı bilinmektedir. Böylece, umut verici startupların başlatılması için, rekabet ortamı da hız kazanacaktır.

Budget

2005 yılından bu yana 700’den fazla startupa finans desteği sağlanmıştır. Yatırımcıların söylediklerine göre, sağlık sektöründeki gelişmeler için fon desteği çağrısı yapılmadan önce, yeni girişimlerin listesini almak ve karar vermek onlar için hiç zor olmamıştı. Sağlık sektöründeki gelişmelerle birlikte, sağlık hizmetlerine yönelik oluşturulan startuplar, yatırımları ele geçirdi. Başarılı sağlık teknoloji şirketleri, birinci sınıf hizmetleri aşırı kolay bir şekilde toplum ve sosyal ağlar ile tanıştırmış oldu.

Sağlık hizmetlerine yönelik artan bu ilgiden dolayı, gelişen yeni ürünlerin hızı önemli ölçüde artmaktadır. Maliyetleri ise eskiye nazaran azalmıştır. Bu değişimler, yatırımcıların projelere tipik biyoteknoloji ürünleri gibi değil; karlı bir iş olarak yaklaşmasını sağlamıştır.

Dijital sağlık startupları, büyük gelişmeler gösterip önemli sosyal medya ağları olan Facebook ve Twitter gibi şirketlere ulaşabilme potansiyeline de sahiptir. Yatırım kazanan startuplar, benzer startuplar ile iş birliği içine girip, daha büyük yatırımlar için adım atabilirler. Bu durum, henüz sağlık sektöründe gerçekleşmemiş olsa da, girişimciler tarafından var olan bir potansiyel olduğu söylenmektedir.

Submit a Comment