Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Amazon’un Sağlık Sektörüne Yönelik Planları

Amazon’un Sağlık Sektörüne Yönelik Planları
Ceren Gülpınar

Sağlık sektörüne yönelik teknolojik gelişmelerin ve ürün satışlarının hızlandığı şu günlerde, Amazon’da planlarına yeni düzenlemeler getirdi. FDA ile ortak görüşmelerini sürdüren teknoloji şirketleri ise, rekabet ortamına hareketlilik kazandırmaya devam ediyor.

Özetle:

  •  Teknoloji devleri Apple, Google ve çevrimiçi perakendeci Amazon.com‘da dahil olmak üzere pek çok şirket, yollarını FDA ofislerine doğru yönelttiler.
  •  Amazon’un planları hakkındaki tüm spekülasyonlar, şirketin belirlenen yol haritası üzerinde tartışılmaya devam ediliyor. E-perakendeci olan şirket, şimdilerde FDA ile ilgili sağlık ürünlerini satışa çıkarmaya yönelik bir hamle düşünüyor. Böylece, mobil sağlık piyasasına da giriş yapabilme imkanını elde etmiş olacak. Şirket ile ilgili gözlemler yapanlara göre ise, Amazon’un bu planlarını küçük olasılıklar olarak görüyorlar.
  • Bununla birlikte Google, göz yaşları ile hastaların glikoz seviyelerini ölçümleyebilecek kontakt lensler için, planlarını görüşmek üzere FDA ile bir araya geldi. Apple da, akıllı saat iWatch ve HealthKit uygulaması ile ilgili planlarını ortaya koydu.

Derine İnildiğinde:

Sağlık konularında hangi teknoloji devinin daha güçlü olduğu netlik kazanamasa da, şirketlerin sağlığa olan ilgilerinin varsayımdan somuta döndüğü açık bir şekilde görülmektedir. Büyük bir olasılıkla, gelecek zamanlarda teknoloji firmalarından birinin, tüketici dağıtım kanalları aracılığıyla mobil sağlık pazarlarında veya büyük ya da küçük tıbbi cihaz firmalarında rekabeti ele geçirmesi muhtemeldir. Gelecek yılın başlarında Apple, sağlık tüketici cihazlarında bariz bir avantajı elinde bulunduran, rekabette güçlü bir şirket olarak adından söz ettirecek gibi gözüküyor.

FDA ise, mobil sağlık liderleri ve tıbbi cihaz geliştiricileri arasında kalacak gibi gözüküyor. FDA şu an, her ay üretilen binlerce mobil sağlık uygulamasına yetişmeye çalışıyor. Bu sebeple de, uygulamaları düzenleme kabiliyetini geride bırakıyor. Ancak yüksek olasılıkla, mobil sağlık ürünleri ve tüketici odaklı tıbbi cihazlar piyasada yerlerini almaya devam edecek ve daha fazla yapı uygulamaya geçirilecek. Bu gelişmelerin, daha küçük ölçekli teknoloji şirketlerinin planlarında değişikliklere sebep olabileceği düşünülüyor.

Submit a Comment