Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

eBay’den Mobil Uygulama Kullanımı Araştırması

eBay’den Mobil Uygulama Kullanımı Araştırması
Buğrahan Ceylan

Mobil uygulamalar artık hayatımızda çok büyük yer kaplıyor. Öyle ki güne başlarken ve bitirirken gelişmelerden, haberlerden ve çevremizdeki insanların paylaştıklarını anlık olarak öğrenmek için bu uygulamalara ihtiyaç duyuyoruz. Yalnızca gündemi takip etmek değil, farklı alanlarda pek çok farklı işleve sahip mobil uygulamalar; boş vakitlerimizde oyun oynamamıza, sosyal medyada her an var olmamıza ya da sağlık verilerimizi sürekli olarak takip ederek daha iyi bir hayat yaşamamıza olanak sağlayabiliyorlar. Kısacası; mobil uygulamalara olan bağımlılığımız gün geçtikçe daha da çok artıyor.

Dünyaca ünlü eBay çevrimiçi alışveriş markası, mobil uygulamaların hayatımızda ne kadar büyük bir yer kapladığını gözler önüne seren bir araştırma yaptı. Araştırmada iPhone kullanıcılarına dört gün boyunca mobil uygulamalar olmadan yaşayıp yaşayamayacakları soruldu; istatistiklerse oldukça ilginç.

  • Dört gün boyunca hiç mobil uygulama kullanmamaları istenen 200 kişiden 1/3’ü bu süreye dayanamadı.
  • En ihtiyaç duyulan mobil uygulama işlevlerinin sosyal ağlara bağlanmak, fotoğraf çekmek,navigasyon kullanmak ve hava durumunu öğrenmek olduğu ortaya çıktı.

Dört gün boyunca hiç bir mobil uygulama kullanmayan kişilerden bir kaç alıntı ise şu şekilde:

  • “Dürüst olmak gerekirse, kendimi oldukça korumasız hissettim.”
  • “Dört gün boyunca hiç uygulama kullanmamak bana kendimi tüm dünyada kopmuş gibi hissettirdi, tekrar kullanmaya başlamış olmam tam bir huzur kaynağı oldu.”
  • “Henüz yeni çocuk sahibi oldum; kamera uygulamamı kullanamadığım için kötü hissettim.”

Tekrar uygulamalarını kullanmaya başlayan insanların:

  • %55’i daha mutlu olduğunu söyledi
  • %40’ı daha üretken olduğunu söyledi
  • %39’u daha huzurlu olduğunu söyledi

Henüz beş yıl önce hayatımızda mobil uygulama diye bir şeyin olmadığı düşünülürse, elde edilen veriler mobil uygulama pazarının ne kadar hızlı bir şekilde büyüdüğünü kolayca gözler önüne serebilmektedir. Pek çok kişi, mobil uygulamaları farklı amaçlarla kullanmaktadır. Sağlık sektörü ise bu büyüme ve gelişmeyi hızla takip etmeye başlamıştır. Sağlık uygulamalarının artan kullanım oranları ve sunduğu işlevler hem kullanıcılara hem de sağlık profesyonellerine pek çok kolaylık sağlayabilmektedir.

Submit a Comment