Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

En İyi İlaç: Mesajlaşmak

En İyi İlaç: Mesajlaşmak
Ceren Gülpınar

İki yönlü iletişimden daha iyi bir şey yoktur ve hastalarla doktorlar sohbet ettiklerinde, tedavilerin olumlu yanıt verdiği görülmüştür.

Sense Health, sağlıkla ilgili destek sağlayacak profesyonellerin, bir platform üzerinde mesaj gönderebilmeleri için mesaj potansiyelinin kilidini açıyor ve hastalar için kısa mesaj temelli hizmet planlarını özelleştiriyor. Gerçekleştirilecek planlar, hastalar ile etkileşim içindedir ve Sense Health, aldıkları doktor desteğiyle iyileşemeyen ya da olumlu etki göremeyen hastalardan gelen uyarılarla, sağlık hizmeti sağlayanlara yönelik, bir geribildirim döngüsü içermektedir.

Sağlık hizmeti sağlayanlara ve hastalara, dijital sağlık çözümleri geliştirmeleri için 100.000$ fon sağlayan, New York Digital Health Accelerator (NYDHA)’ın bir parçası olarak seçilen şirketin ürünleri ve gelecek planları ile ilgili merak edilenleri, Sense Health‘in Kurucusu ve CEO’su Stan Berkow yanıtladı:

Digital Health Accelerator’ın içindeki organizasyonlarda karşılaştığımız pek çok iş ilişkisi oldu. Bu ilişkileri artırmak için, programı kullanmak istedik. Program yapısı, sadece iş ilişkilerine yönelik iyileştirmeler için değil, aynı zamanda ürünle ilgili yol haritasını çizebilmek için de pek çok fayda içermektedir.

  •  Ürününüz hakkında bilgilendirmeniz gerekirse:

Sense Health’in hasta katılım platformu, zamanla yarışan hizmet sağlayacılara, kişiselleştirilmiş deteğiyle daha iyi sonuçlara ulaşma imkanı tanımaktadır. Uzmanlar tarafından sağlık içerikleri ve özel algoritmalar  içeren platform, hasta ve hekim arasındaki “akıllı” kısa mesaj tabanlı konuşmayı kolaylaştırmak için oluşturulmuştur.

  •  Farklı olan nedir?

Geçtiğimiz yıl, oldukça fazla ihtiyaçları olan 67 hasta ve 15 sağlık yöneticisi ile birlikte yürütülen 2 aylık bir çalışmadan sonra,  hasta katılımı ölçümleri ile ilgili önemli veriler bulduk. Randevulara katılan hasta oranlarında %40, ilaçlarda %12 ve hedeflenen hizmet planlarında %7’lik artış gözlemledik.

  •  Piyasaya çıkışınız ve bu çıkışınızın büyüklüğü ne kadardır?

Hasta türleri ile koşullar arasında sağlık hizmeti sunmak için inşa ettiğimiz teknolojide, ilk odaklandığımız hasta kitlesi; kronik rahatsızlıkları olan ve yüksek oranda bakıma ihtiyaç duyan hastalar oldu. Yeterli bütçesi olmayan ve ihtiyaçalarının büyük bir bölümü karşılanmayan hasta odaklı bir platform oluşturduk. ABD’deki tüm yetişkinlerin yarısı bir veya birden fazla kronik hastalığa sahip.

SHEALTH

  •  İş modeliniz nedir?

İş modelimiz, hasta katılımlarını arttırmak ve tıbbi maliyetleri azaltmaya yöneliktir. Yoksullar için sağlık yardımı sunan organizasyon yöneticileri ve diğer hizmet sağlayıcılarla oluşturulmuş ortaklık üzerinden, çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

  •  Kullanılan bu teknoloji yardımıyla, sağlığı kişiselleştirmek mümkün mü?

Kişiselleştirmek tek başına mümkün değil, ancak teknoloji kullanımıyla sağlık hizmetlerini kişiselleştirmek gerekli. Kronik sağlık koşullarının engellenmesi ve yönetimi, teknolojinin tek başına sağlayamayacağı davranış değişiklikleri gerektirmektedir. Sense Health, sistemin arkasında yer alan insan dokunuşunu ve sağlık hizmeti sağlayanlar tarafından desteklendiklerini hisseden hastaları fark eden, en iyi teknolojiler asında yerini almaktadır.

  •  6 Ay içinde ulaşmayı planladığınız, kilometre taşları nelerdir?

Öncelikli amacımız, New York’ta bulunan hizmet sağlayıcıları ve geniş sağlık hizmeti organizasyon yöneticileriyle olan ilişkilerimizi çoğaltmak. Bu ortaklıklar sayesinde, maliyet tasarrufu sağlayarak bir sonraki seviye için veri almayı planlıyoruz.

Stan Berkow’a göre, kısa mesaj temelli, iletişimi güçlendirmeye yarayan bu platform, kısa bir süre içinde daha çok insana hizmet vererek, hizmet maliyetlerinin düşürülmesi için atılmış önemli bir adım.

Submit a Comment