Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Novartis’in Mobil Sağlık Stratejisi Değişiyor Mu?

Novartis’in Mobil Sağlık Stratejisi Değişiyor Mu?
Ceren Gülpınar

Google‘ın ve Proteus‘un önemli bir ortağı olan Novartis, yaz aylarının başında dijital sağlıkla ilgilendiğini, web sitesi üzerinden yayınladığı bir makale ile açıkladı. Şirket, özelikle mobil sağlığa olan ilgisi ve geniş vizyonundan bahsetti. Şirketin Mobil Sağlık Strateji Yöneticisi Michele Angelaccio, doktor ve hastaların karşılaştığı sorunlarla yüz yüze olduklarını, ancak önerecekleri startupların sorunlara çözüm olabileceğini söyledi. Konuşmasına, sağlık teknolojileriyle ilgilenen iki ortak ile çalışmanın, Novartis’in yenilikçi dünyası için çok önemli olduğunu da ekledi. Böylelikle, müşterilerinin mobil sağlıkla ilgili sorunlarını daha rahat çözebileceklerini açıkladı.

Şirket, son birkaç yıldır mobil sağlığın önemli gelişmelerinden biri olan hasta izleme ve görüntüleme hizmetlerine yönelmişti. Novartis’in şu an için Apple App Store‘da yer alan 13 uygulaması bulunuyor. Uygulamalardan 9’u doğrudan tüketiciye yöneliktir. “Sickel Cell Iron Invaders” ve “Marley’s World” isminde, orak hücre ve multipl skleroz hastalıklarıyla ilgili farkındalık oluşması için tasarlanan iki oyun da App Store’da yer alan uygulamalar arasında. 13 uygulamanın içinde, geçtiğimiz mart ayında tanıtılan “MyNetManager” ve “Clinical Trial Seek” uygulamaları da bulunmaktadır.

mobil sağlık

Novartis, mobil sağlık fırsatlarını avantaja dönüştürmek için son birkaç yıldır hasta izlemeye yönelmiş durumda. Bu sebeple şirket, yutulabilir sensörler aracılığıyla hastaları izlemeye yönelik denemeler yapan Proteus Digital Health’e sponsor oldu.

Novartis ayrıca bu yıl, multipl skleroz hastalarının kendilerini izlemesine yardımcı olmak için, TicTrac isimli şirketle ortaklık kurdu. Google’ın akıllı kontakt lens yardımıyla, diyabetli hastaların kan şekeri düzeylerini izleyebilmek için de bir sözleşme imzaladı.

Yayınlanan makalede, şirketin yakın gelecekte hastalara uzaktan test, tanı ve tedavi sağlayabilecek olduğu söylendi. Ayrıca şirketin, sanal bir klinik ile, hastaların evden çıkmadan hizmet alabileceği teknoloji türü şirket olan Sense ile daha çok ilgilenebileceğini vurgulandı.

Angelaccio, bu gibi çözümler sayesinde sağlık hizmeti adına yeni yollar keşfetmek istediklerini ve sağlık hizmetlerine erişimi artırmayı hedeflediklerini söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Submit a Comment