Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Estonya Vatandaşları Genetik Testlerden Ücretsiz Faydalanacak

Estonya Vatandaşları Genetik Testlerden Ücretsiz Faydalanacak
Özge Uçar

Yaptığı başarılı teknolojik dönüşümlerle adından söz ettiren Estonya, vatandaşlarının genetik test masraflarını karşılayarak önleyici sağlık hizmetlerine yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

Yakın gelecekte Estonya vatandaşları için genetik test yaptırmak tansiyon ölçümü yaptırmak kadar kolay olabilir. DNA testlerini kullanarak vatandaşlarının hastalık risklerini en aza indirmek isteyen Estonya, genetik testlerin uygulanması ve elde edilen verilerin işlenmesini kapsayan devlet destekli deneysel bir program başlattı. Deney olumlu sonuçlar verirse, Estonya’nın öncülüğünü yaptığı bu uygulama diğer ülkelerde de hayata geçebilir.

Test Sonuçlarına Göre Önleyici Tedavi Uygulanacak

20 Mart’ta başlayan deneysel programda, ilk etapta 100.000 vatandaş ücretsiz genetik test hizmetinden yararlanacak. Testlerden alınan genetik bilgiler aile hekimlerine teslim edildikten sonra bu verileri yorumlayan hekimler hastalara gelecekte karşılaşabilecekleri rahatsızlıklar hakkında bilgi verecek ve önleyici tedavi için önerilerde bulunacak. Deneyi yürüten Tartu Üniversitesinden araştırmacılar, şimdilik sınırlı vatandaşa sunulan bu hizmetin ileride 1,3 milyonluk ülke nüfusunun tümüne verilmesini planlıyor.

Estonya vatandaşlarına “ücretsiz genetik test” hizmeti sunan tek ülke olabilir ama vatandaşlarına “genetik test” uygulayan tek ülke değil. Bir süredir Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) de doktorların daha kolay hastalık teşhisi koymasını sağlamak ve hastalıkları önlemek için genetik testleri uyguluyor. Bu testler için hastadan belirli bir miktar laboratuvar ücreti talep eden NHS, genetik testlerin hastalıkların erken teşhisinde başarısının kanıtlanması üzerine bu hizmeti tamamen ücretsiz hale getirebilir.

Kaynak: Futurism

Submit a Comment