Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

sensör

Canan Dağdeviren’den Yeni Bir Başarı: Sindirilebilir Sensörler!

12 October 2017 14:08 |

MIT’de fizik mühendisi olarak araştırmalarını gerçekleştiren Türk bilim kadını Prof. Canan Dağdeviren, bize yeni bir gurur daha yaşattı. Araştırmacı Giovanni Traverso ile birlikte Dağdeviren, bilim insanlarının uzun süredir üzerinde çalıştıkları bir konu olan sindirilebilir sensörü geliştirebilmeyi başardı.

Forbes dergisi tarafından … Read More

Hava Geçiren Giyilebilir Sensörler Sayesinde Uzun Süreli Sağlık Takibi Yapılabilecek

19 July 2017 17:52 |

Japon bilim insanları; kişinin sağlığını bir hafta boyunca kesintisiz olarak takip edebilen, rahat ve neredeyse ağırlıksız, giyilebilir bir hipoalerjenik elektronik sensör ürettiler. Hava geçirebilen nano ölçekli ağlardan oluşan elastik elektrotlar, bir kişinin sağlığını uzun süre izleyebilen e-cilt (e-skin) cihazlarının gelişiminin … Read More

Kyocera, Dünyanın En Küçük Kan Akışı Sensörünü Geliştirdi

17 January 2017 10:47 |

Dijital sağlık teknolojileri şirketi Kyocera, giyilebilir cihazlar ve akıllı telefonlar için dünyanın en küçük kan akışı sensörünü üretti.

Deri altı dokulardaki kan akışı hacmini ölçen sensör, birçok farklı mobil uygulamada kullanılabilecek. Kan akışındaki değişimlere göre sensörün gözlemleyebildikleri arasında şunlar bulunuyor:

Read More

Erken Teşhiste Giyilebilir Teknolojilerin Önemi Artıyor

16 January 2017 14:44 |

Stanford Üniversitesinin yayımladığı bir araştırmaya göre, giyilebilir teknolojiler sayesinde hastalıkların daha ortaya çıkmadan tespit edilebilmesi mümkün.

Rapora göre genetikçi Dr. Michael Snyder tarafından yönetilen araştırma ekibi, 60 milyon kişiden 2 milyar veri toplamışlar. Katılımcılar, üniversitenin standart klinik gözlem cihazlarıyla karşılaştırılan … Read More

Son Teknoloji Hareket Sensörleri Sağlık Sektörünü Kökten Değiştirecek

06 January 2017 14:48 |

Akıllı saatler ve diğer giyilebilir teknolojilerin kullanımı rahat olsa da bu cihazların çoğunluğu vücut hareketlerini tamamıyla takip edemiyor. Eğer koşucu, yüzücü, futbolcu veya sahne sanatçısıysanız vücudunuzun belirli kısımlarını daha fazla kullanırsınız. Peki, çözüm nedir?

3D hareket takibi üzerine çalışan teknoloji şirketi Notch, geleneksel cihazların yapamadığını … Read More

Görme Engelliler Akıllı Baston ile Daha Rahat Bir Yaşam Sürecek

23 November 2016 14:26 |

Manchester Üniversitesinden bir araştırmacı, görme engelli kişilerin yaşamını değiştirecek yeni bir teknoloji geliştirdi.

Yıllardır görme engellilerin en yakın dostu olan beyaz bastonu geliştirmeyi düşünen Vasileios Tsormpatzoudis, yeni icadında araba sensörüne benzer ucuz bir teknoloji kullanmış. Vasileios, mySmartCane adlı bastonu geliştirirken tavuk karası (retinitis pigmentosa) … Read More