Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Canan Dağdeviren’den Yeni Bir Başarı: Sindirilebilir Sensörler!

Canan Dağdeviren’den Yeni Bir Başarı: Sindirilebilir Sensörler!
Derya Öztürk

MIT’de fizik mühendisi olarak araştırmalarını gerçekleştiren Türk bilim kadını Prof. Canan Dağdeviren, bize yeni bir gurur daha yaşattı. Araştırmacı Giovanni Traverso ile birlikte Dağdeviren, bilim insanlarının uzun süredir üzerinde çalıştıkları bir konu olan sindirilebilir sensörü geliştirebilmeyi başardı.

Forbes dergisi tarafından “30 yaşından küçük 30 bilim insanı” listesine giren, Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliği’ne Türkiye’den seçilen ilk bilim insanı olmayı başaran ve MIT tarafından hazırlanan dergide, “Mucitler” başlığı altındaki 9 isimden biri olan Canan Dağdeviren, başarı listesine bir yenisini daha ekledi. Uzun süredir gerçekleştirilmeye çalışan bir teknoloji olan sindirilebilir sensörü hayata geçirdi.

mit-flexible-sensor-2

Esnek bir yapıya sahip olan ve açıldığında 2,5 cm, katlandığındaysa 1 cm boyutlarına gelen bu sindirebilir sensörler, hap şekline getirilerek vücuda ağız yoluyla alınıyor. Üzerindeki kapsül midede eridikten sonra sensör vücuda nüfuz ediyor. Böylece sindirim sistemi bozukluğu ve alınan besinlerin yapısını takip edebilen sensörler, aynı zamanda ilaçların alım sürecini de takip edebiliyorlar.

Obeziteyle Savaşacak

Sindirilebilir sensörün, alınan besin maddelerinin kontrolünü sağlamasıyla obezite ile mücadelede kullanılabileceği belirtiliyor. Böylece doktorlar sindirilebilir sensörle hastalarının besinlerini takip ederek elde ettikleri verilere göre bir program hazırlayabilecekler.

Domuzlar üzerinde gerçekleştirilen deneyde sensörün, 2 gün boyunca başarılı bir şekilde besin takibi yaptığı sonucuna varıldı.

Kaynak: TechCrunch

Submit a Comment