Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Son Teknoloji Hareket Sensörleri Sağlık Sektörünü Kökten Değiştirecek

Son Teknoloji Hareket Sensörleri Sağlık Sektörünü Kökten Değiştirecek
Kubilay Han Uluerim

Akıllı saatler ve diğer giyilebilir teknolojilerin kullanımı rahat olsa da bu cihazların çoğunluğu vücut hareketlerini tamamıyla takip edemiyor. Eğer koşucu, yüzücü, futbolcu veya sahne sanatçısıysanız vücudunuzun belirli kısımlarını daha fazla kullanırsınız. Peki, çözüm nedir?

3D hareket takibi üzerine çalışan teknoloji şirketi Notch, geleneksel cihazların yapamadığını yapmayı planlıyor. Notch’un geliştirdiği sensörler, vücudun istenilen bölgesine yerleştirildikten sonra akıllı telefonunuzla senkronize oluyor ve yaptığınız her hareketten veriler topluyor. Bu veriler daha sonra 3D ortamda görselleştiriliyor. CES 2017 fuarında yapılan açıklamaya göre bir kutudan 6 sensör çıksa da kullanıcılar aynı 18 sensör kullanabiliyorlar.

 

Notch’un sağlık alanındaki potansiyel kullanımı oldukça fazla umut vadediyor. Kurucu Stepan Boltalin’in söylediklerine göre, şu anda bu sensörleri deneyen ve kesinlikle satın almak isteyen birçok sağlık kurumu var. Temel olarak fizik tedavi, protez kullanımı, sakatlıklar ve yürüme bozuklukları gibi konularda ön plana çıkan sensörler, hastanın hareketlerini anlık olarak izlediği için detaylı gözleme olanak sağlıyor. Ek olarak hastaların tedavi aşamasında nasıl hareket etmeleri gerektiği de bu sistem üzerinden gösterilebiliyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment