Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Facebook Kullanan Kadınlar, Kullanmayanlardan Daha Stresli!

Facebook Kullanan Kadınlar, Kullanmayanlardan Daha Stresli!
Nihan Bora

Yapılan yeni araştırmalara göre dijital teknoloji, kadınları erkeklerden daha çok etkisi altın alıyor ve stres yüklüyor. 

Medya uzmanları, dijital teknolojinin insan stresini artırmada büyük rol oynadığını düşünüyor. Fakat uzmanların aksine, Amerikan think tank kuruluşlarından Pew Araştırma Merkezi’nin son araştırmasına göre, dijital teknolojinin stres üzerindeki etkisi henüz çok net değil.

Aslında sosyal medya, mobil telefon ve internet kullanımının yarattığı streslerin hepsi farklı farklı türde. Stres türleri farklı olduğu için farklı insanlarda da değişik durumlara yol açabiliyor. Kadınlar içinse, durum çok daha yaygın.

Pew, 2 bine yakın yetişkinle yaptığı anket sonucu, genel olarak insan hayatının ne kadar stresli olduğunu ortaya koydu. Pew’in Algılanan Stres Ölçeği araştırmasına göre stresin tanımı; bunaltıcı, öngörülemeyen ve kontrol edilemez olarak tanımlandı. Bu tür duyguların varlığı, katılımcıların tıpkı kalp sorunlarına yol açan rahatsızlıklar olan kaygı ve depresyon gibi sıkıntıları beraberinde getiriyor.

Pew, “Özellikle kadınlar için sosyal medya ve stres arasındaki ilişkinin oldukça güçlü” diyor. Kadınlar, çevresindeki insanların üzüntülerine karşı normalde de çok duyarlılar. Söz konusu hiç tanımadıkları insanların hayatı olunca da kadınların verdiği tepki değişmiyor demek ki.

Algılanan Stres Ölçeği’ne göre genel olarak kadınlar, dijital teknolojiden edindikleri bilgilerle erkeklerden daha fazla strese girme eğiliminde. Erkeklerin ortalama puanı 9.8 ise, kadınlar 30 üzerinden 10.5 gibi bir puana sahip. Ve kadınlar kesinlikle arkadaş ve ailelerinin yaşadığı stresin de çok daha farkındalar.

Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu da, Facebook kullanan bir kadının Facebook kullanmayan bir kadına oranla yüzde 13 daha stresli olması. Facebook kullanan kadınlar, dünyada olup bitenin daha farkında olduğu için daha kaygılı anlayacağınız. Tipik bir erkek Facebook kullanıcısı ise, kullanmayana göre yüzde 6 oranında dünyada olup bitenlerden haberdar.

Tüm bunların yanında kadınların; fotoğraf paylaştığında, e-mail gönderdiğinde ve Twitter kullandığında, Facebook kullanımına oranlı daha az stresli oldukları ortaya çıktı.

Submit a Comment