Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastanelerde dijital dönem 2023’te başlayacak

Hastanelerde dijital dönem 2023’te başlayacak
Nihan Bora

Tüm hastanelerin dijital cihazlara sahip olduğu bir dünya artık çok da uzak değil.

Sağlık Bakanlığı bir araştırma yaptı ve ortaya bazı ilginç sonuçlar çıktı. Araştırma sonuçlarına göre, 2023 yılında hastanelerde 100 bine yakın yatağa ihtiyaç duyulacak.

Bu ihtiyacı karşılamak üzere planlar da var elbet. Örneğin 12 fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, 8 ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin de içinde bulunduğu 30 bin yatak kapasiteli 40 sağlık kampüsü yapılması planlanıyor.

İhtiyaç tam olarak karşılanamasa da, bu sağlık kampüslerinin sahip olduğu özellikler bakımından önemli bir durum söz konusu. Bu kampüslerdeki tüm cihazlar dijital olacak. Tabii bu donanımdaki hastanelerin hayata geçmesi de pek kolay değil. Sağlık Bakanlığı, 5-8 yıl arası bir zaman biçiyor.

Dijital sağlık kampüsleri için yapılacak yatırımın ise 14 milyar doları geçmesi bekleniyor. Tabii bu miktar, toplam sağlık kampüsleri için ayrılan bütçenin bir kısmını oluşturuyor. 2024 yılına gelindiğinde sağlık altyapısı için ayrılacak bütçenin 63 milyar doları geçeceği düşünülüyor.

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda sağlık sektörünün daha iyi bir hale gelmesi için Kamu Özel Ortaklığı Projesi’ni hayata geçirmişti. Kamu Özel Ortaklığı Yasası’na göre devletin, özel sektörün yaptığı ve işlettiği şehir hastanelerini 25 seneliğine kiralaması öngörülüyor.

Ayrıca, Sağlık Bakanlığı ile HIMSS Avrupa işbirliğinde yürütülen dijital hastane çalışmaları kapsamında HIMSS Türkiye Konferanslarının ikincisi 20-21 Mart 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek. Bunu da söylemeden geçmeyelim.

Submit a Comment