Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorların Tavsiye Ettiği En İyi 10 Mobil Sağlık Uygulaması

Doktorların Tavsiye Ettiği En İyi 10 Mobil Sağlık Uygulaması
Ece Balkan

Günümüzde akıllı telefon ve tabletlerin kullanım oranlarının hızla artması, mobil internet kullanımının hayatımızın bir parçası haline gelmesi ve sosyal medya ve mobil mecraların sağlık alanında da kullanılmaya başlaması ile mobil sağlık uygulamalarının sayısının ve popülerliğinin yükselişe geçtiğini gözlemlemekteyiz. Adımlarımızı, kalorilerimizi, kalp atışımızı ve tansiyonumuzu ölçen, benlerimizi analiz eden, gebelik takipçisi ve/veya ağrı kesici hizmetleri sunan her yaşa ve ihtiyaca göre farklılık gösteren birçok mobil uygulamaya, iOS ve Android tabanlı cihazlarımızdan istediğimiz her an ulaşabiliyoruz. Sağlık hizmeti sağlayanlar da, hastalarını takip etmek ve onların sağlığını iyileştirmek için mobil sağlık uygulamalarını önemli bir araç olarak görmektedirler. Fakat bununla birlikte, her mobil sağlık uygulamasının doğru ve güvenilir uygulama olmadığını da biliyoruz. İhtiyaca ve kullanıma göre farklılık gösteren çeşitli uygulamaları mobil cihazlarınıza indirmeden önce sağlığınız ve güvenliğiniz açısından her birine tedbirli yaklaşmak oldukça önemli bir konudur. Bu sebeple doktorlar hastalarını, bu uygulamaları telefonlarına ve/veya tabletlerine indirmeden önce dikkatli olmaları konusunda uyarmaktadır.

Bu bağlamda HealthTap, uygulama mağazaları ve kullanıcılar tarafından verilen mobil sağlık uygulamalarının oylarına karşılık, doktorlar tarafından oylanan en iyi mobil sağlık uygulamalarını geçtiğimiz hafta kendi blog sayfasından ziyaretçileriyle paylaşmıştır. Böylece HealthTap, doktorlar tarafından oylanan uygulamalar ile, kullanıcılar ve kendileri için en kullanışlı, güvenilir ve doğru uygulamaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. 30 farklı kategorideki (kalp, kilo takibi, gebelik ve doğurganlık, fitness vb.) birçok mobil sağlık uygulama, kullanım kolaylığı, uygulama verimliliği, medikal doğruluğu, geçerliliği ve yasallığına göre iOS ve Android cihazlar için ayrı ayrı değerlendirilmiş ve oylanmıştır. Uygulamaların sıralamaları ise tavsiye eden doktor sayısına göre güncel bir şekilde değişmektedir.

HealthTap’in yapılan anketler ve araştırmalar sonucu ortaya çıkan Android ve iOS cihazlar için oluşturduğu “En İyi 10 Mobil Sağlık Uygulaması” listesi de aşağıda bulunmaktadır.

 

iOS Cihazlar İçin En İyi 10 Mobil Sağlık Uygulaması

1. Calorie Counter and Diet Tracker (MyFitnessPal.com)

2. Weight Watchers Mobile (Weight Watchers International)

3. Lose It! (FitNow)

4. White Noise Lite (TMSoft)

5. First Aid (American Red Cross)

6. Runkeeper (FitnessKeeper)

7. Stroke Riskometer (Autel)

8. Emergency First Aid & Treatment Guide (Phoneflips)

9. Instant Heart Rate (Azumio)

10. Fooducate (Foducate)

 400_F_55176534_l2XB95IEyCUQvDBwGffNaB0cMVsz6pZh

Android Cihazlar İçin En İyi 10 Mobil Sağlık Uygulaması

1. Weight Watchers Mobile (Weight Watchers International)

2. White Noise Lite (TMSoft)

3. Lose It! (FitNow)

4. First Aid (American Red Cross)

5. RunKeeper – GPS Track Run Walk (FitnessKeeper)

6. Emergency First Aid/Treatment (Phoneflips)

7. Instant Heart Rate (Azumio)

8. Fooducate – Healthy Food Diet (Fooducate)

9. Glucose Buddy – Diabetes Log (Azumio)

10. Pocket First Aid & CPR (Jive Media)

 

 

 

 

Submit a Comment