Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dünya’nın Üç Farklı Kıtasından Cerrahlar, VR ve AR Kullanarak Birlikte Bir Ameliyat Gerçekleştirdiler

Dünya’nın Üç Farklı Kıtasından Cerrahlar, VR ve AR Kullanarak Birlikte Bir Ameliyat Gerçekleştirdiler
Derya Öztürk

Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den üç cerrah, sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerini kullanarak Londra’da bulunan The Royal London Hospital’daki bir hastanın ameliyatını birlikte gerçekleştirdiler.

Cerrahlar, hastanın bulunduğu hastanede sanal olarak görülebilmek için Microsoft’un HoloLens kulaklık setlerini kullandılar.

The Royal London Hospital’da bulunan Profesör Shafi Ahmed’in gerçekleştireceği ameliyata; Atlanta, Mumbai ve Londra’dan üç farklı cerrah sanal olarak eşlik etti.

Her cerrah ameliyatta birbirinin avatarını görebiliyordu ve hastanın tümörünün üç boyutlu hologramını işaret edebiliyor, operasyonu tartışmak için resim üzerinde çizimler yapabiliyorlardı.

Profesör Shafi Ahmed, “Sağlıkla teknolojiyi gerçekten entegre ettik. Dünya’nın farklı yerlerinden ve farklı zaman dilimlerinden uzmanları gerçek zamanlı olarak bir araya getirerek, cerrahiyi daha güvenli hale getirebildiğimizi ve cerrahi uygulamayı demokratikleştirerek hasta için en iyi sonuçları sağlayabileceğimizi gösterdik” diyor.

Ameliyatın nasıl gerçekleştiğini ve sağlıkta teknolojinin hangi boyutlara ulaştığını merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Kaynak: DigitalHealthAge

Submit a Comment