Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İntihara Meyilli Kişileri Tahmin Edebilen Algoritma Geliştirildi

İntihara Meyilli Kişileri Tahmin Edebilen Algoritma Geliştirildi
Derya Öztürk

Beyin taramalarından yola çıkarak, intihara meyilli kişileri belirleyebilen bir bilgisayar programı geliştirildi. Araştırmacılar bu algoritmanın ileride, ruh sağlığı değerlendirmelerinde kullanılabileceğine inanıyor.

Yalnızca sorular sorarak bir insanın intihara meyilli olup olmadığını belirlemek zordur. Araştırmalara göre; intihar düşüncesini harekete geçirenlerin yaklaşık % 80’i, zihinsel sağlık uzmanıyla yaptığı son konuşmasında intihara meyilli olma hissini reddetti.

Yapay zekâ teknolojisi, bu düşünceleri tanımlamak ve zamanında müdahale etmek için yeni bir yol öneriyor. Araştırmacılar, belirli beyin bölgelerindeki aktivitelere dayanarak intihar eğilimlerini tanımlayan “The Methods Man” isimli bir makine öğrenimi algoritması geliştirdiler.

Yüzde 91 Başarı Oranı

Ekip fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) taramalarına dayanarak; bazı anahtar kelimelerin, kişinin intihar düşünceleri gösterip göstermediğine bağlı olarak, çoğunlukla farklı beyin bölgelerinde faaliyetlerin görülmesine neden olduğunu keşfettiler. Bu bilgi ile ekip, genel beyin aktivitesini ölçebilecek ve intihar bağlantılı bölgelerdeki aktivitenin ne zaman daha güçlü olduğunu belirleyebilecek bir algoritma geliştirdi. Sistem, testlerde yüzde 91 doğru sonuç elde etti.

intihar

Araştırmanın başyazarı Dr. Marcel Just, intihar düşüncelerini ortaya koymak için The Methods Man’in (en azından şimdiki şekliyle) garantili bir yöntem olmadığının altını çiziyor. Sonuçların dev MR tarayıcılarda 30 dakikalık oturumlardan gelmiş olması terapist ofisleri için pek kullanışlı bir yöntem olarak görülmüyor. Yine de bu çalışma, yapay zekânın ileride daha iyi yöntemler kullanarak çok daha etkili sonuçlar elde edebileceğine dair umut yaratıyor.

Kaynak: Engadget

 

Submit a Comment