Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FDA Hayvan Deneylerinin Önüne Geçebilecek Çip Teknolojisi İçin İş Birliği Yaptı

FDA Hayvan Deneylerinin Önüne Geçebilecek Çip Teknolojisi İçin İş Birliği Yaptı
Derya Öztürk

 

Hayvanların deneylerde kullanılmasının önüne geçmek için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), büyük bir adım attı. “Çip üzerinde organ” teknolojisini gerçekleştiren şirket Emulate ile araştırma-geliştirme anlaşması yaptı.

Bu teknolojiyle, araştırmacıların ilaçları hayvanlar üzerinde denemek yerine Emulate’in bu yeni çipini kullanmaları amaçlanıyor. Bir başparmak boyutlarında olan bu çiplerin üzerinde insan organlarını taklit eden canlı insan hücreleri bulunuyor.

Örneğin, Emulate bu çipleri kullanarak insan akciğerinin belirli ilaçlara nasıl tepki vereceğini test edebilecek. Bu test sonuçlarının, akciğer kültürü ya da hayvan akciğerinin kullanıldığı testlerden daha doğru olacağı düşünülüyor.

Başlangıç olarak; FDA ve Emulate arasındaki iş birliği, Emulate şirketi tarafından üretilen “karaciğer çipleri”ne odaklanacak. Bir hayvanın karaciğerinin belirli bir ilaca gösterdiği tepki gözlemlenecek.

Bu iş birliği başarılı bir sonuç verirse, en azından klinik öncesi deneylerde daha az hayvan kullanımının sağlanabileceği düşünülüyor.

Kaynak:

http://www.businessinsider.com/fda-animal-testing-organs-on-chips-2017-4

 

Submit a Comment