Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Access İlaç, ProctiGard için FDA’den Pazarlama Onayı Aldı

Access İlaç, ProctiGard için FDA’den Pazarlama Onayı Aldı
Ceren Gülpınar

Onkoloji bölümü için yeni ürünler geliştiren, yükselen biyo-ilaç şirketi Access İlaç, ProctiGard için ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA’den 510(K) pazarlama iznini aldı. Şirket, rektal mukozit belirtileri için yeni bir tedavi yöntemi olan ProctiGard’ın, farklı tedavi tekniklerine ihtiyaç duyan onkoloji bölümünün isteklerini cevapladığını düşünüyor. Onkoloji bölümü, son zamanlarda yan etkileri hızlı kilo kaybı olan rektal mukozit ve radyasyon proktit için etkili tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyuyordu.

Access İlaç CEO’su Jeffrey Davis, ürün portföyünün geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine odaklanma kararının, Access İlaç için önemli bir dönüm noktası olduğunu dile getirdi. “Rektal mukozit ve radyasyon proktit, kolonun alt kısmında iltihaplanma ya da hasar oluşumuna sebep olmaktadır. Bu durum karın ve pelvik bölgesindeki tümör tedavilerinde ortak rastlanan yan etkilerden biridir. ProctiGard ile bu zayıflatıcı hastalığın yan etkilerini kontrol altına alabilen önemli bir tedavi yöntemini, kanser hastalarına sunmak için sabırsızlanıyoruz.” diyerek sözlerine devam etti.

Radyasyon proktit (RP), ağız boşluğunda bulunan mukozite benzer bir durumdur. Rektal mukozit ise, daha geniş yan etkilere sahiptir ve radyasyona maruz kalmanın dışında da pek çok yan etkiye neden olabilir. Bakteri, virüs ya da  mantarın sebep olduğu enfeksiyonlar, parazitler, temas alerjileri veya gıda alerjileri RP’nin sebep olacağı etkilerden yalnızca birkaçıdır.

Her yıl 250.000 kişiye prostat, boyun, rektal, testis, mesane ve endometriyal kanser teşhisi konulduğu düşünülmektedir. Bu hastaların %50’si radyasyon tedavisine ihtiyaç duyarken, %75’i pelvik ışınlanma deneyimine maruz kalmaktadır. Access bugünlerde, ProctiGard için küresel pazarlama ortaklarının da dahil olduğu ticarileştirme seçeneklerini değerlendirme aşamasında.

Öncelikle sigmoid kolon ve rektum, sonrasında ise radyasyon tedavisinin yan etkisi olarak x ışınlarına maruz kalmanın sonucu olarak, kolonun alt kısmının iltihaplanması ve hasar oluşuması, rektal mukozit ve radyasyon proktit olarak tanımlanmaktadır. Kolon kanseri, prostat kanseri gibi kanser türlerinden sonra en yaygın kanser türünden biri de RP’dir. RP, terapiye başladıktan sonra, ilk haftalarda görülebileceği gibi, tedaviden aylar ya da yıllar sonra da görülebilir. Belirtileri ise ishal, mide bulantısı, kramplar, mukus akıntısı ve ağrılı dışkılamadır. Uzmanlar RP’nin, radyasyon tedavisi sonucu, kan damarlarındaki hasara bağlı olarak  da oluşabileceğini düşünüyorlar.

Submit a Comment