Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Gelecekte Sağlık Hizmetleri Nasıl Bir Gelişme Kaydedecek

Buğrahan Ceylan

Son yıllarda teknoloji ve internet dünyasındaki gelişmeler sağlık sektörünün oldukça ilerlemesinde önemli rol oynadı. Sağlık sektörünün gelecek yıllarda nasıl bir gelişme yaşayacağı ise merak konusu. Pek çok uzman önümüzdeki 5 yıl içinde sağlık hizmetleri sektörünün ne şekilde değişeceği hakkında farklı tahminlerde bulunmaktadır. Özellikle bir teknoloji şirket olan Nuance’nin sağlık bilgisi yöneticisi olan Dr. Nick van Terheyden’ın bu konudaki görüşleri oldukça ilginç. Bu görüşlere yer vermeden önce ise, 1950 yılında “Geleceğin Hastaneleri” temalı hazırlanan bu videoya bir göz atmak ve yapılan ilerlemelerin ne kadar büyük olduğunu somut bir şekilde görmek isteyebilirsiniz.

İşte gelecekte sağlık sektörünün gelişmeleri ile ilgili yapılan birkaç tahmin:

  • Mobil cihazların gelişmesi ve daha da akıllanması ile gelecekte doktorların aynı Apple’ın Siri teknolojisine benzer olmak üzere sesli asistanları olması öngörülmektedir. Bu sayede hasta üzerindeki dikkatleri dağılmadan sesli bir şekilde not alabilecek olan doktorlar aynı şekilde elektronik sağlık kayıtlarını da bu şekilde alabilecekler.
  • Yakında bütün hastanelerin, kendi hastalarıyla çevrimiçi bağlantı sayesinde iletişim halinde olacağı, tüm medikal takiplerin hastaneler tarafından yapılarak, hastalara iletilmesi bekleniyor. Kişinin kendi sağlık bakımı sürecinde, sağlık hizmetleri üreticileri takımın asıl üyelerinden biri haline gelebilecek.
  • Önümüzdeki yıllarda nasıl bir yeni teknolojinin gelişeceği bilinmez ama hastanelerin yakında tümüyle tele tıp platformlarına dönüşeceği ve tüm sağlık işlemlerinin ve hizmetlerinin daha gelişmiş mobil cihazlar aracılığıyla sunulması öngörülüyor. Bu sayede gerçekten acil ve ağır durumlarda hastaneleri ziyaret etmesi planlanan kişilerin, bu ziyaretler sırasında hastaneleri boş ve hizmete hazır halde bulabileceği beklenmektedir.

 

Dünyadaki teknolojinin gelişme oranına ve bu teknolojinin sağlık sektörüne şimdiye kadar nasıl bir etki ettiğine bakılacak olursa, gelecekte sağlık hizmetlerinde nasıl bir gelişme yaşanmasını bekliyorsunuz?

Submit a Comment