Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Uzmanları Neden Twitter’ı Tercih Etmeli?

Buğrahan Ceylan

Her ne kadar sağladığı faydalar çok önemli olsa da, sağlık sektöründe çalışanlar için birden fazla sosyal medya hesabı yönetmek bazen oldukça büyük bir problem olabilmektedir. Bu sebeple hangi sosyal medya platformlarına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği önemli bir konu haline gelebilmektedir. Twitter’da bulunan 1400 doktor baz alınarak yapılan bir araştırmada, sağlık uzmanlarının yalnızca tweet atmadığı aynı zamanda tüm dünyadaki diğer uzmanlarla da etkileşime geçtikleri ortaya çıkmıştır. İşte Twitter’ın “Hangi sosyal medya platformu?” karşılaştırmasında öne çıkan 5 özelliği:

1- Kolay ve net gizlilik ayarları

Facebook ve Twitter gizlilik ayarları kullanıcı açısından bakıldığında birbirinden oldukça farklı gözükmektedir. Facebook’un sürekli güncellenen ve gittikçe ayarlanması zorlaşan gizlilik ayarları, bu konuda Twitter’a yenik düşüyor. Ayrıca Twitter’da çoğu profil açık olduğundan, farklı insanlarla etkileşime geçmek çok daha kolay.

2- Meslektaşlara daha kolay ulaşım

Az öncede bahsettiğimiz gibi, Twitter’da takip edilmeyen kişilerin yazdıkları içeriklere ve paylaşımlara ulaşabilmek çok daha kolay. Pek çok hesap açık olduğundan etkileşim de bir o kadar artıyor.

3- Arama özellikleri

Her ne kadar Facebook son zamanlarda yeni hashtag kullanımını ve Graph Search sistemini uygulamaya koymuş olsa da bu arama sonuçları Twitter kadar işlevsel çalışmıyor. Twitter içinde, hashtag kullanımı oldukça gelişmiş ve neredeyse her konudaki içeriğe kolayca ulaşılabiliyor.

4- Daha kısa ve öz içerikler

Genellikle Facebook kullanıcıları, Twitter’daki 140 karaktere sığmak zorunluluğuna tabi olmasalar da aslında bu kısıtlamanın yararları da mevcut. Kısa,net ve özet bilgilerin internette çok daha ilgi çektiği ve etkileşim aldığı bir gerçek. Hele ki sağlık gibi oldukça geniş olan bir alanda, sağlık uzmanlarının atılan tweetler arasında hızlıca gezinebilmesi oldukça büyük bir kolaylık olmaktadır.

5- Erişim kolaylığı

Eğer daha önce duymadıysanız hemen bahsedelim; Facebook içerikleri kullanıcılara gösterirken EdgeRank isimli bir algoritma kullanmaktadır. Bu algoritma Facebook kullanıcılarının her içeriği görmemesini yalnızca ilgilenebilecekleri içerikleri görmelerini sağlamaktadır. Oysa Twitter’da içerikler böyle bir filtrelenmekten geçmemektedir.

Comments

Submit a Comment