Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Genç Kanser Hastalarına Yönelik Yeni Bir Uygulama

Genç Kanser Hastalarına Yönelik Yeni Bir Uygulama
Buğrahan Ceylan

Genç kanser hastalarını belki de en çok etkileyen ve stres yaratan etken ağrı. Ağrı değerlendirme ve yönetme araştırmalarındaki gelişmelere rağmen, kanserin kendisi ya da tedavisi yüzünden ortaya çıkan ağrı şikâyetlerine etkili bir çözüm henüz bulunamamıştır. Pain Squad, yeni geliştirilmeye başlanmış bir iPhone uygulamasıdır. Ağrı kontrolünde hastalara ve doktorlara oldukça yardımcı olabilecek gibi görünüyor. Uygulama tıpkı bir dijital günlük gibi çalışıyor ve benzersiz özellikleri sayesinde ağrının yoğunluğu, ağrı süresi, ağrı bölgesi ve diğer etkileri gibi bilgileri etkin olarak kaydedebilmek mümkün. Ayrıca hastanın çektiği ağrı sebebiyle oluşan uyku bozukluğu, ani ruh hali değişimleri, okul ya da iş hayatına olan olumsuz etkileri konusunda bilgi kaydedebilmek de mümkün. Uygulama sayesinde diğer kullandığınız ilaç ya da psikolojik tedavi yöntemlerini daha etkili kılmanız mümkün olabilmekte.

Bu yeni uygulama günde en az 2 defa, kullanıcıyı belli soruları cevaplandırması için cesaretlendirmekte. Bu sorular ve verilen cevaplar kişinin ağrı kontrollerini yapabilmesini sağlamak amacıyla toplanarak bilgi merkezine transfer ediliyor. Sonuçta her farklı hastadan toplanan günlük bilgiler sayesinde, ortaya herkesin yararlanabileceği bir platform çıkıyor.

Uygulama henüz geliştirme aşamasında ama oldukça yararlı olabilecek potansiyellere sahip. Genç yaştaki kanser hastaları için akıllı telefonların olabildiğince kendi sağlık kontrolleri üzerinde yararlı olması amaçlanıyor.

Dijital uygulamaların, web sitelerin, hasta bilgi paylaşım platformlarının artması ve bu alanın sağlık sektörü ile birebir uyumlu çalışmaya başlamış olması, gelecekteki sağlık hizmetlerinin kalitesi açısından oldukça umut verici. Biz bu gelişmeleri olabildiğince yazılarımızda duyurmaya çalışıyoruz. Tabii ki yapılan her çalışmanın Türkiye’de de uygulamaya konulabilmesi çok kolay olmayabiliyor. Ama bu gelişmeler tüm sağlık uzmanlarına ve hatta bilişim uzmanlarına yeni alanların var olduğunu, gelişmeye açık olduklarını gösterebilmek için oldukça önemli. Bu alanda olan dünya çapındaki önemli gelişmeleri Türkçe içerik halinde sunan, tek platform olarak yaptığımız işten oldukça memnunuz. Çünkü dijital alanda verdiğimiz bu hizmet, ileride pek çok hastanın tedavi sürecinde dolaylı ya da direkt olarak etki edebilir.

Uygulama hakkında detaylı bilgiyi ayrıca bu video aracılığıyla edinebilirsiniz:

Submit a Comment