Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Genetik Test Pazarında Rekabet Kızışıyor: 23andMe’nin Ardından Helix de Hastalık Teşhisi Amaçlı Genetik Testler Satacak

Genetik Test Pazarında Rekabet Kızışıyor: 23andMe’nin Ardından Helix de Hastalık Teşhisi Amaçlı Genetik Testler Satacak
Özge Uçar

Genetik test şirketi 23andMe’nin geliştirdiği kanser yatkınlığını ölçen genetik test kiti ile ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay alması genetik test pazarını hareketlendirdi. Sektörün bir diğer iddialı oyuncusu olan Helix yakın zamanda teşhis amaçlı klinik testlerin satışına başlayacağını duyurdu.

Günümüzde, gelişmiş DNA analiz yöntemleri sayesinde evde yapacağımız bir genetik test ile kalıtsal bir hastalığımız bulunup bulunmadığı ya da bir hastalığa yakalanmaya yatkın olup olmadığımızı öğrenebiliyoruz. Genetik test şirketi 23andMe, meme kanseri yatkınlığını ölçen test kiti ile geçtiğimiz ay ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı alarak hastalık teşhisi amaçlı kullanılan ilk test kitinin sahibi olmuştu. Bu gelişme karşısında 23andMe’nin rakibi Helix’in hamlesi gecikmedi. Genetik test yelpazesini geniş tutmak isteyen Helix, çeşitli ciddi hastalıklara yönelik genetik testler piyasaya sürmeye hazırlandığını açıkladı.

helix thumb

Helix, verdiği genetik test hizmetinde 23andMe’den farklı bir strateji izliyor. Hastaların genomik bilgilerini toplayıp analiz eden 23andMe’nin aksine, genomik verileri toplayan Helix, işin analiz kısmını üçüncü taraflara bırakıyor. İzlenilen bu yöntem, kullanıcıların üçüncü taraflarca sunulan değişik hizmetlerden faydalanmasının önünü açıyor. Örneğin, Helix’e tükürük örneğinizi gönderdikten sonra National Geographic’ten soy haritalama hizmeti satın alabileceğiniz gibi, Insitome aracılığıyla metabolizma özelliklerinizi analiz ettirerek alkol toleransınızı öğrenebilirsiniz. Genomik verilerden yola çıkarak sizin için doğru şarabı seçen Vinome ve DNA’nızı yansıtan renk ve şekillerde kıyafet, çorap ve şallar üreten Dot One Helix vasıtasıyla ulaşabileceğiniz diğer hizmetler arasında.

Kaynak: Futurism

Submit a Comment