Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

#GetFit’le Kanser Olma Riskinizi Azaltın

#GetFit’le Kanser Olma Riskinizi Azaltın
Seçil Uygungil

Kanser çağımızın en büyük hastalıklarından biri. Genetik faktörlerin yanında çevresel faktörler de günümüzde kanser hastalığının giderek artmasının en büyük sebeplerinden. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kanser vakalarının 3’te 1’i önlenebilir. Aile geçmişimizin önüne geçemesek de çevresel faktörlerimizi değiştirerek kansere karşı önlem alabiliriz. Üstelik sağlıklı bir yaşam sadece bizi kansere karşı korumakla kalmaz ayrıca diğer hastalıklara da karşı korur ve daha düzenli bir hayat yaşamamıza yardımcı olur.

Dijital ortamda kansere karşı korunmak için bulabileceğiniz birçok beslenme ve egzersiz programları vardır ancak asıl sorun bu programları hayata dökebilmektir. Çoğumuz günlük işlerimizde ve boş vakitlerimizde hareket etmediğimiz için tek başımıza bu tür sağlıklı yaşam programlarını uygulamakta zorluk çekeriz. Hatta ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte uyguladığınız programlar da uzun sürmez. Burada kaçırdığınız nokta programın içeriği değil sizin bu uygulamayı alışkanlık haline getirip getiremeyeceğinizdir. Beynimizde bir alışkanlık yerini diğeri alana kadar bir süre devam eder ve bu yüzden programı alışkanlık haline getirene kadar hareketsiz bir yaşama daha meyilliyizdir. Bu yüzden sizlere sağlıklı yaşam programınızı alışkanlık haline getirmenize yardımcı olabilecek bir uygulamayı tanıtmak istiyorum. GetFit, küçük değişikliklerle sağlıklı olmanıza yardımcı 6 haftalık bir program. İlk 3 hafta kötü alışkanlıklarınızı ve bırakıp sağlıklı bir alışkanlık edinmeniz ve diğer 3 hafta ise bu alışkanlığı sürdürmeniz için ayrılmış. GetFit’in benzeri diğer uygulamalardan farkı ise programa devamlılığınızı sağlamak için her basamakta farklı bir yarışmanın bulunduğu üç ayrı basamak. Tabi ki bu basamakların hepsini takip ederseniz programın istediği hedefe ulaşmış oluyorsunuz. Yarışma boyunca yaptığınız egzersizleri ve menünüzü Twitter’da #GetFit hashtaginde paylaşabilir ve programı uygulayan diğer kişileri de takip edebilirsiniz.

İlk basamak “hareket et”, haftanın 5 günü yarım saat yürüyüş yapmanız öneriliyor. Yürüyüş yerine başka egzersizler de yapılabilir ama eğer egzersizden üşeniyorsanız düzenli yürüyüşler ilk basamak için yeterli olacaktır. #GetFit hashtaginde her gün yüzlerce kişi yapmış olduğu egzersizi paylaşıp diğerlerini de uygulamaya devam etmeleri için teşvik ediyor.

İkinci basamakta ise sağlıklı beslenme var. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan endüstriyel besinler sağlığımızı tehdit ederken sağlıklı bir beslenme programı bu sorunu en düşük seviyeye indirebilir. #GetFit hashtaginden lezzetli ve sağlıklı yemek tariflerini edinebilir ya da kendi menünüzü diğerleriyle paylaşabilirsiniz.

Son basamakta ise GetFit sizi sağlığınızı korumaya çağırıyor. Sigara, alkol, stres ve zararlı güneş ışınları kanseri beraberinde getiren birer sağlık düşmanlarıdır. Özellikle aile geçmişinizde kanser varsa bu kötü alışkanlıkları bırakmayı ciddi anlamda düşünmelisiniz. GetFit vazgeçmeye çalıştığınız kötü alışkanlıkları ve yaşadığınız zor süreçleri diğerleriyle paylaşmanızı sağlayarak bir nevi psikolojik destek veriyor diyebilirim. İçmekten vazgeçip kırdığınız sigarayı #GetFit’te paylaşmayı deneyin. Alacağınız yorumlar sizi rahatlatacaktır.

Basamaklardaki yarışmalar hala devam ediyor. #GetFit iOS ve Android uygulamalarıyla açık hava aktivitelerinizde de yarışmaya katılabilirsiniz. Sosyal ortamda paylaşım olanağı ve diğerler katılımcılardan destek almanız #GetFit’i dünya çapında bir toplumsal farkındalık uygulaması yapıyor.

Comments

Submit a Comment