Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Teknoloji Sayesinde İlk Defa Babasının Sesini Duyabildi

Teknoloji Sayesinde İlk Defa Babasının Sesini Duyabildi
Buğrahan Ceylan

Pek çoğumuz için temel duyularımız en başından beri sorunsuz çalıştığından, bize sıradan gelebilmektedir. Ama Grayson Champ ve onun gibi doğuştan işitme problemi yaşayanlar için bu duyular tam bir mucizedir.

Grayson Champ, Len ve Nicole isimli çiftin 3 yaşındaki çocuğudur ve doğuştan işitme problemi yaşamaktadır. Grayson duyamıyor çünkü kulağının algıladığı sesleri işleyerek beynine anlamlı sinyaller göndermekle görevli sinirler görevini yapmıyor.

Grayson’ın duyabilmesi için Len ve Nicole pek çok yeni klinik araştırmayı takip etti ve en sonunda koklear bir implantasyon işlemine karar verdi. Bu işlem daha önce pek çok kişide işe yaramış olmasına rağmen (aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz), ne yazık ki Grayson için başarılı olamadı.

Aile bu başarısızlıktan sonra umutlarını kaybetmeyerek araştırmaya devam etti ve en sonunda UNC Hastanesi‘nin yeni bir uygulamasını denemeye karar verdi.

UNC’de cerrah olarak görev yapan Craig Buchman: “yeni yöntemimiz sayesinde işitme problemi yaşayan ve herhangi bir tedavi yöntemine cevap vermemiş hastalara umut ışığı olabiliyoruz.” demiştir.

Bu yeni tedavi, beyine direkt olarak takılan bir mikro çip sayesinde gerçekleşiyor. Bu çip sayesinde Grayson, işlevini yerine getirmeyen sinirlere ihtiyaç duymadan sesleri ayırt edebiliyor.

İşlemden sonra çekilen deneme videolarında, Grayson’ın babasının O’na bakarak “ Baban seni seviyor” demesi ve Grayson’ın babasının sesini ilk kez duyması oldukça duygusal.

http://youtu.be/GgSMTI9vsHY?t=1s

Submit a Comment